"Obama Türktür"

Daha önce yaptığı açıklamada, ABD Başkanı seçilen Obama'nın kimliği ve kökeni üzerine yaptığı araştırmalarda, Obama'nın atalarının sosyo-kültürel kimliğinde Türk izlerine rastladığını ileri süren Yurtesever, bugün Kadirli Vakfı'nda düzenlediği basın topla

Dünya 22.11.2008, 15:37

Daha önce yaptığı açıklamada, ABD Başkanı seçilen Obama'nın kimliği ve kökeni üzerine yaptığı araştırmalarda, Obama'nın atalarının sosyo-kültürel kimliğinde Türk izlerine rastladığını ileri süren Yurtesever, bugün Kadirli Vakfı'nda düzenlediği basın toplantısında, bu iddiasını tekrarladı.

Yurtsever, ABD Başkanı seçilen Obama'nın kökeni üzerine yaptığı araştırmaları esnasında, Osmanlı'nın Mısır paşalığının, Sudan ve daha güneyde Victorya Gölü çevresi ile Kenya'nın batısı ve Uganda içlerine kadar uzanan bölgede "Türkiye" vilayetini kurduğunu öğrendiğini, o dönemde Osmanlı sultanının görevlendirdiği Türkiye valilerinden Musa Hamdi ve Ahmet paşaların mezarlarının da günümüzde halen Sudan'ın Hartum şehrinde bulunduğunu kaydetti.

Bu dönemde Afrika içlerinde kurulan Türkiye vilayetinin idari merkezinin Hartum şehri olduğunu, civarındaki yerli kabileleri yönetmek üzere de 12 teşkilat kurulduğunu belirten Yurtsever, "Osmanlı yönetimi Afrika içlerinde Türkiye vilayetini kurarken amacı; batılı Hıristiyan misyonerler vasıtasıyla burada Hıristiyanlığın yayılmasını önlemek, İslamiyet'i yaymak, Osmanlı/Türk kültürünü, kimliğini sevdirmek, zenci esir ticaretini önlemekti.

İşte bu dönemde Türkiye vilayetinin etki sahası içinde kalan Luo kabilesi şefleri İslamiyet'i kabul ettiler. Bunlar içinde 1870-1975 yılları arasında yaşayan ABD Başkanı Barack Obama'nın dedesi Hüseyin Onyango da vardır. Bahsi geçen kabile reisi inanç ve kültürel olarak Türkiye vilayetine bağlı, aynı kimliği benimseyen insandır. Barack Obama'nın dedesi Hüseyin Onyango, İslam inanç ve kültürünü, 'Türk kimliğini' torununa tarihi miras olarak bırakmıştır" dedi.

Osmanlı yönetiminin, Obama aşiretinin yaşadığı bölgeyi de içine alan Afrika içlerinde kurduğu Türkiye vilayetinde İslamiyet'i yaymak ve esir ticaretini önlemek için çok sayıda ferman yayınladığını ifade eden Yurtsever, "Batılı ülkeler bölgede zenci esir ticaretini vahşi bir şekilde uygularken Osmanlı sultanının fermanlarında yazılı olanlar 'özgürlük belgesi' olarak görülmelidir. Osmanlı padişahlarının yayınladığı zenci esirleri özgürlüğüne kavuşturma belgeleri, Obama aşiretinin Türk kimliğinin de
temelidir" diye konuştu.Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (2)
yavuzalkan 13 yıl önce
farzedelim türktür ne olacak türkiyede doğmuş türkiyede büyümüş elli nesil türk olan türklerden bu millet ne fayda gördü ne yarar gördüde obama sözde türkmüşde bir beklentimizmi olacak
politali 13 yıl önce
yavuz kardeş nede güzel yazdın ellerine beynine sağlık yedi cetti türk olan ne yaptıki satmadımı bu ülkeyi şimdi ne şekle geldi memleket.güzel yazdın sana katılıyorum.ama hamdolsun kriz yok ama dehet geçdi şimdi bizim üstümüzdn tır geçti ama şöfer ne ezdiğini bilmiyor işte bunlar tırı sürüyor ezilen hep bizleriz.bilginize beyler:

Gelişmelerden Haberdar Olun

@