7m

Çapkınoğlu

NATO'dan Rus Diplomatlara Kısıtlama

Ukrayna'da yaşanan gelişmeler çerçevesinde Rusya ile sivil ve askeri tüm işbirliğini 1 Nisan'da askıya alan NATO, Rus diplomatların karargaha girişine kısıtlama getirdi. NATO'dan yapılan açıklamada, kararın yarından itibaren yürürlüğe gireceği belirtildi.

Dünya 07.04.2014, 17:58
 NATO'dan Rus Diplomatlara Kısıtlama
Ukrayna'da yaşanan gelişmeler çerçevesinde Rusya ile sivil ve askeri tüm işbirliğini 1 Nisan'da askıya alan NATO, Rus diplomatların karargaha girişine kısıtlama getirdi.
 
NATO'dan yapılan açıklamada, kararın yarından itibaren yürürlüğe gireceği belirtildi.
 
NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı'nda alınan yaptırım kararlarının devamı niteliğinde olan bu adım bağlamında, NATO karargahına sadece Rusya'nın NATO nezdindeki büyükelçisi ile yardımcısı ve iki destek görevlisi girebilecek.
 
Rus misyonunun geri kalan üyeleri için NATO'nun "rutin ziyaretçi kuralları" uygulanacak. Bu da bu kişilerin önceden bildirilmesi, kayıt altına alınması ve ziyaretlerine eşlik edilmesini gerektirecek.
 
NATO dışişleri bakanları haziran ayında bu uygulamanın sürüp sürmeyeceğine karar verecek. 
 
Açıklamada, kısıtlamaya rağmen Rus diplomatlara verilen erişim düzeyinin Moskova'da çalışan NATO görevlilerine hiçbir Rus bakanlığı ya da kurumu tarafından verilmediği hatırlatıldı.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@