banner556

>

Mısır'da korkulan oldu! Kahire tekrar karıştı

Mısır'da Temmuz ayında bir askeri müdahale sonucu devrilen Müslüman Kardeşler destekli eski Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin taraftarlarının düzenlediği destek gösterileri çatışmaya dönüştü. Güvenlik güçlerinin Tahrir Meydanı çevresinde gerçek mermilerle

Dünya 04.10.2013, 18:06
Mısır'da korkulan oldu! Kahire tekrar karıştı

Mısır'da Temmuz ayında bir askeri müdahale sonucu devrilen Müslüman Kardeşler destekli eski Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin taraftarlarının düzenlediği destek gösterileri çatışmaya dönüştü. Güvenlik güçlerinin Tahrir Meydanı çevresinde gerçek mermilerle ateş açtığı ve bir Müslüman Kardeşler taraftarının öldüğü bildirildi.

Güvenlik güçleri ve Mısır medyasının bildirdiğine göre başkent Kahire'nin yanı sıra İskenderiye gibi Nil kıyısındaki büyük şehirlerde Mursi destekçileri ile karşıtları arasında çatışmalar yaşanıyor.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN...

Olay yerinde bulunan Reuters muhabiri çatışan grupların yüzlerce kişiden oluştuğunu bildirdi.

Ajansa konuşan bir güvenlik kaynağı, polis ve ordunun gösterinin düzenlendiği Kahire'nin kalbi Tahrir Meydanı'na girişlerden birini kapattığını ve yeni Mursi yanlılarının alana girişini engellemeye çalıştığını belirtti. Şu an binlerce Mursi yanlısı ağustos ayındaki kanlı müdahalelere sahne olan Rabiat'ül Adeviye Meydanı'na ilerliyor.

ASKERİ ARAÇLAR ATEŞ AÇTI

Reuters muhabiri, askeri araçların Tahrir Meydanı yakınlarında gerçek mermilerle ateş açtığını bildirdi. Sağlık görevlileri Müslüman Kardeşler destekçisinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

Çevredeki binalardan Mursi yanlılarına taş atıldığı, göstericilerin de bu saldırıya aynı şekilde karşılık verdiği belirtildi.

Çevik kuvvet ekipleri kısa bir süre önce meydana biber gazıyla da müdahale etmişti.

DARBEDEN BERİ SULAR DURULMUYOR

Mısır 3 Temmuz tarihinde Genelkurmay Başkanı General AbdulFettah el Sisi'nin, ülkenin demokratik yollarla seçilmiş ilk cumhurbaşkanı Mursi'yi devirmesiyle siyasi ve ekonomik bir krizin içine girdi.

Ağustos ayında Mursi'nin koltuğunun iade edilmesini isteyen destekçilerinin düzenlediği oturma eylemlerine güvenlik güçlerinin sert müdahaleleri sonucu yüzlerce kişi yaşamını yitirdi.

Yorumlar (1)
güven yılmaz 7 yıl önce
Allah yardımcıları olsun hepimiz İhvanız.Hayrihi ve Şerrihi minellahi teala,türkü değilya hayır ve şer Allahtan müslümanlar düzelip mümin olma yolunda ilerlediğinde bu ülkeyi yöneten idareciler siyasilerde düzelecek.Nasılsanız öyle idare olunursunuz.Bu Peygamber sözü idareciler milletin karakteristik aynasıdır.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@