Madrid'de Türk simidi satılıyor

Sadece 4 bin civarında Türk'ün yaşadığı İspanya'da döner kebap ve baklavadan sonra Madrid kafelerinde satılan "Türk simidi" İspanyolların ilgisini çekiyor. 6 yıldır İspanya'da yaşayan, Türk restoranı sahibi Rıza Gümüş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, si

Dünya 14.02.2009, 12:33
Madrid'de Türk simidi satılıyor

Sadece 4 bin civarında Türk'ün yaşadığı İspanya'da döner kebap ve baklavadan sonra Madrid kafelerinde satılan "Türk simidi" İspanyolların ilgisini çekiyor.

6 yıldır İspanya'da yaşayan, Türk restoranı sahibi Rıza Gümüş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, simit satma fikrini rüyasında gördükten sonra gerçekleştirdiğini belirterek, eşiyle birlikte kendi restoranında 25 gün önce simit yapmaya başladığını kaydetti.

Madrid'deki Türk ve İspanyol kafelerine simit dağıtan Gümüş, şunları söyledi: "İlk gün 20 simit sattım. Daha sonra her gün 5-10 artmaya başladı. Şimdi günde 200'e yakın satıyoruz. Öncelikle Türklere, büyükelçiliğe ve NATO merkezinde görev yapan Türk komutanlara vermeye başladık. Şimdi İspanyollara da veriyoruz. Ben simidin İspanya'da geleceği olduğuna ve çok güzel satılacağına eminim."

Susamı ve pekmezi Türkiye'den getiren, unu İspanya'dan alan Gümüş, simidin tanesini perakende 1 avro, toptan 80 sentten satıyor.

Kafelerde ise simidin fiyatı şimdilik 1 avro 50 sent. Sabah kahvaltılarını ettikleri kafede simit görmeye başlayan İspanyollar, simidi meraktan aldıklarını ve hoşlarına gittiğini söylediler.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@