banner556

Libya Başbakanı kaçırıldı

Libya Hükümet Sözcüsü Muhammed Kaber yaptığı basın açıklamasında, "Kimliği belirsiz kişiler, Zeydan'ı başkent Trablus'ta kaldığı bir otelden zorla alarak bilinmeyen bir yere götürdü" dedi.HÜKÜMET SÖZCÜSÜNDEN AÇIKLAMALibya hükümetinin Başbakan Yardımcısı ö

Dünya 10.10.2013, 09:54
Libya Başbakanı kaçırıldı

Libya Hükümet Sözcüsü Muhammed Kaber yaptığı basın açıklamasında, "Kimliği belirsiz kişiler, Zeydan'ı başkent Trablus'ta kaldığı bir otelden zorla alarak bilinmeyen bir yere götürdü" dedi.

HÜKÜMET SÖZCÜSÜNDEN AÇIKLAMA

Libya hükümetinin Başbakan Yardımcısı öncülüğünde Zeydan ile ilgili gelişmeleri araştırmak için sabah saatlerinden itibaren olağanüstü toplantı yaptığını vurgulayan Kaber, Zeydan'ın Başsavcı Abdulkadir Rıdvan'ın devletin güvenliği ve yolsuzlukla ilgili suçlamalar üzerine verdiği kararla gözaltına alındığı haberlerini doğrulayamacağını belirtti.

Libya Devrimcileri Operasyon Odası, Zeydan'ın yolsuzluk ve rüşvet suçlamasıyla gözaltına alındığını ileri sürdü.

Öte yandan Libya Başsavcılığı, Başbakan Zeydan hakkında gözaltı kararı çıkarıldığı haberlerini yalanladı.


Kaçırılma olayının El-Kaide'nin Ebu Enes el-Libi lakaplı El-Kaide örgütü liderlerinden Nezih Abdülhamid er-Rakii'ye yönelik operasyona karşı misilleme olabileceği ileri sürülüyor.

Olayı henüz üstlenen olmadı.

ALİ ZEYDAN KİMDİR?

Ali Zeydan Libyalı politikacı. Eski diplomat olan Ali Zeydan, insan hakları aktivisti olarak tanındı. 2012 Libya Genel Ulusal Kongresi seçimlerine girdi ve Genel Ulusal Kongre'de vekil seçildi. Eski başbakan Mustafa Ebu Şakur güvenoyu alamayınca yerine Zeydan seçilmişti.

Ali Zeydan, 1970'lerde Libya için bir diplomat olarak görev yaptı ve Büyükelçi Mohamed Yousef El-Magariaf'in altında Hindistan'da hizmet verdi. Zeydan, Libya'nın Hindistan Büyükelçiliğinde görevli olduğu sırada Cevahir Lal Nehru Üniversitesinde uluslararası ilişkiler alanında yüksek lisans derecesi aldı. Zeydan, Libya Devrimi sırasında, Ulusal Geçiş Konseyi'nin Avrupa elçisi olarak görev yaptı ve anti-Kaddafi güçlerini desteklemek için Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'yi ikna etmede kilit rol oynadı. Zeydan, 2012 Kongre seçimlerinde Jufra'dan bağımsız olarak seçildi ve Muhammed el-Magariaf'e Kongre Konuşmacısı pozisyonda güçlü bir rakip oldu.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@