Lazlar da açılım istiyor

YÖK'ün Mardin Artuklu Üniversitesi'nde Yaşayan Diller Enstitüsü kurulması ve bu enstitüde eğitim verileceği duyurulan diller arasında Lazca'nın sayılmaması Lazları üzdü. Lazlar Enstitü kurulması veya bu enstitüde Lazca'ya da yer verilmesi için YÖK'e başvu

Lazlar da açılım istiyor

YÖK'ün Mardin Artuklu Üniversitesi'nde Yaşayan Diller Enstitüsü kurulması ve bu enstitüde eğitim verileceği duyurulan diller arasında Lazca'nın sayılmaması Lazları üzdü.

Lazlar Enstitü kurulması veya bu enstitüde Lazca'ya da yer verilmesi için YÖK'e başvurmaya hazırlanıyor. Laz Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Hasan Oral, “Açılımın sadece belli bir kesimin ayrıcalığı olarak kalmaması, Türkiye'de yaşayan ve yok olma tehditi yaşayan bütün kültürleri koruması, yasal güvence altına alması talebimiz. Bu zaten Anayasa'nın eşitlik ilkesiyle de çelişir” dedi.

Lazca'nın iki nesil ömrü kaldığını söyleyen Oral hükümetin başlattığı demokratik açılımın kendilerini heyecanlandırdığını söyledi.

YÖK'ün Mardin Artuklu Üniversitesinde 'Türkiye'de Yaşayan Diller' enstitü kurulmasının kendilerini heyecanlandırdığını ancak enstitü ile ilgili, YÖK Başkanı Prof Yusuf Ziya Özcan'ın açıklamasında, 'kaybolma tehlikesi altında olmayan Kürtçe, Arapça, Ermenice, Gürcüce, Farsça' gibi dillerle sınırlı tutulacağına dair sözlerinin kendilerini üzdüğünü söyleyen Oral, “Bu dillere ilişkin yurtlarında enstitülerinin bulunmasına karşılık, Lazcanın kendi anayurdu olan ülkemizde ve dünyanın hiçbir ülkesinde bu güvencesi bulunmamaktadır.

Yer isimleri iade edilsin
Dernek olarak, açılacak olan enstitüde, Lazca ve Lazca gibi yok olmak üzere olan dillere ilişkin bölümlerin açılmasını; Laz halkının hafızasından tarihine, atalarına tanıklıklarının göstergesi olan ve Doğu Karadeniz'de günlük yaşamda kullanılan Lazca yer isimlerinin iadesini; Lazcanın ilköğretimde seçimlik ders olarak okutulmasını talep ediyoruz. YÖK'ten Lazca'ya yönelik bir enstitü talebinde bulunmak için hazırlanıyoruz” dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.