Kül bulutu kabusu geri döndü

İzlanda'da aktif olan Eyyafyallayöküll yanardağının püskürttüğü kül bulutları nedeniyle, Avrupa hava sahasının bazı bölgelerinde uçuşların iptal edilmesinin beklendiğini bildirildi.Avrupa hava trafiğini yöneten Eurocontrol tarafından yapılan açıklamada, v

Dünya 09.05.2010, 14:10
Kül bulutu kabusu geri döndü

İzlanda'da aktif olan Eyyafyallayöküll yanardağının püskürttüğü kül bulutları nedeniyle, Avrupa hava sahasının bazı bölgelerinde uçuşların iptal edilmesinin beklendiğini bildirildi.

Avrupa hava trafiğini yöneten Eurocontrol tarafından yapılan açıklamada, volkanik küllerin Fransa'nın güneyine, İsviçre'ye ve kuzey İtalya'ya doğru ilerlediği belirtildi.

Eurocontrol, Atlantik ötesi uçuşların devam edeceğini, kül bulutlarının İzlanda'dan Azor adaları yönünde uzandığını, bu yüzden uçakların kuzeyden Grönland üzerinden yapılacağını kaydetti.

Eurocontrol, bu akşama kadar bulutların Almanya'nın güneyindeki bazı yerleri, Çek Cumhuriyeti ve Avusturya'yı kaplamasının tahmin edildiğini bildirdi.

Atlantik ortalarındaki yüksekliği 10 bin 500 metreyi bulan bulutların bir kolunun da Portekiz ve İspanya'ya ulaştığı, Porto, La Coruna, Vigo ve Santiago havaalanlarının kapatıldığı belirtildi.Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@