'Komşu' deyip Türk uçağını vurdu

 Suriye'nin "Kazaydı, biz Türk uçağı olduğunu sonradan öğrendik" ifadeleri tamamen yalan olduğu ortaya çıktı. Türk istihbarat birimleri devlete, "Suriye, uçağın Türkiye'ye ait olduğunu çok net biliyordu. Olayın öncesinde füze ve radarda görevliler uçağımı

Dünya 25.06.2012, 08:41
'Komşu' deyip Türk uçağını vurdu

 

Suriye'nin "Kazaydı, biz Türk uçağı olduğunu sonradan öğrendik" ifadeleri tamamen yalan olduğu ortaya çıktı. Türk istihbarat birimleri devlete, "Suriye, uçağın Türkiye'ye ait olduğunu çok net biliyordu. Olayın öncesinde füze ve radarda görevliler uçağımızdan bahsederken Türkçe 'Komşu' diyorlar. Bunu saptadık" bilgisi verdi.

 

TÜRKÇE DİYALOG: KOMŞU

Başkent'teki devletin zirvesinin katıldığı brifingde diğer bilgilendirmelerin sonrasında bir istihbarat yetkilisi sunumda devletin zirvesine hitaben şunları söyledi: "Efendim, Suriye'nin 'Sonradan Türk uçağı olduğunu anladık' açıklaması kesinlikle doğru değildir. Çünkü elimizde olayın hemen öncesi ve sonrasına dair Suriyeliler'e ait dinleme kayıtlarımız var. O bölgede füze ve radar sistemlerindeki Suriyeli görevliler olayın hemen öncesinde telsizde bu konuyu konuşmuşlar. Bunu saptadık. Kendi aralarındaki diyaloglarda uçağımızdan bahsederken 'KOMŞU' ifadesini kullanılıyorlar." Bunun üzerine toplantıda bulunanlardan biri, "Peki, Suriyeliler kendi aralarında Arapça konuşuyor. 'Komşu' ifadesini kullanırken Arapça mı söylüyorlar yoksa Türkçe mi" diye sorunca, brifing veren yetkilinin yanıtı şu oldu: "Hayır efendim. 'Komşu'yu Türkçe ifade ediyorlar ve bizzat 'komşu'yu Türkçe söylerken uçak kelimesini ise Arapça söylüyorlar."

 

EMİR ŞAM'DAN

Türk Hava Kuvvetleri'ne ait askeri uçağın Akdeniz üzerinde füze ile vurulması öncesi ile sonrasında Suriyeli askeri birimler arasında yapılan iletişim kayıtları, "vur emri"nin Şam'dan verildiği şüphesini kuvvetlendirdi ve Türkiye'nin "hasmane tutum" değerlendirmesine kaynak oluşturdu. İletişim kayıtlarına göre; Suriye'deki radar üssünden bir Türk uçağının Suriye Hava sahasına yaklaştığı bilgisi Suriye hava kuvvetleri karargahına bildirildi.

Bu bildirimden yaklaşık 15 dakika sonra sınırdaki birlikten karargaha "Vurduk! Vurduk!" diye bilgi iletildi. Radar verileri ve telsiz haberleşmesi başta olmak üzere elde edilen iletişim kayıtlarına göre, Suriye makamları, Türk uçağının havasahasına girdiği tespitinden sonra "merkezin talimatının beklenmesi" emri verdi. Bir süre devam eden sessizliğin ardından da "Uçağı vurduk" şeklinde konuşmalar saptandı.

 

KİMLİK SİSTEMİ AÇIKTI

Ardından bir başka yetkili söze giriyor: "Zaten füze ateşlendiğinde de uçağımızın dost ve düşman tanıma sistemi olan ve çevre radarlarına kimliğini deklare ettiği 'Dost düşman tanıma' (IFF) sistemi de açıktı. Bunu da Suriyelilerin, radarlarına bakarak otomatik olarak anlamaları gerekirdi. Bu komşu ifadesi ile de bu uçağın Türk uçağı olduğunun Suriyelilerce bilindiği bir kez daha teyit ediliyor. Olayla kasıt çok açık hale gelmiştir."Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@