Karadeniz'de hareketli saatler!

Rus savaş uçakları Türk savaş gemisinin de bulunduğu NATO savaş gemilerini taciz ettiKanada, Ukrayna ile yapılan NATO tatbikatı çerçevesinde Karadeniz'de bulunan Kraliyet Deniz Kuvvetlerine bağlı HMCS Toronto savaş gemisinin Rus savaş uçakları tarafından

Dünya 09.09.2014, 14:13
Karadeniz'de hareketli saatler!

Rus savaş uçakları Türk savaş gemisinin de bulunduğu NATO savaş gemilerini taciz etti
Kanada, Ukrayna ile yapılan NATO tatbikatı çerçevesinde Karadeniz'de bulunan Kraliyet Deniz Kuvvetlerine bağlı HMCS Toronto savaş gemisinin Rus savaş uçakları tarafından taciz edildiğini açıkladı.

Globe and Mail gazetesi ise Rus uçakların aralarında Türk savaş gemisinin de bulunduğu diğer NATO gemilerini de taciz ettiğini duyurdu, ancaktaciz iddiasına ilişkin sadece Kanada'dan açıklama geldi.

Globe and Mail'in haberine göre, iki Rus savaş uçağı Karadeniz'de Ukrayna ile ortak tatbikat yapan NATO savaş gemilerinin üzerinden defalarca alçak uçuş yaparak taciz etti.

Olay üzerine Kanada Savunma Bakanı Rob Nicholson yazılı bir açıklama yaparak, Rusya Hava Kuvvetlerine bağlı iki savaş uçağının Karadeniz'de NATO'nun güven artırıcı misyonu kapsamında görev yapan HMCS Toronto'nun etrafında taciz uçuşları yaptığını duyurdu.

Nicholson, Rus savaş uçaklarının, HMCS Toronto gemisine bir zarar vermediğini belirtti ancak, "Rusya'nın yaptığı, gereksiz, sorumsuz, provokatif ve gerginliği tırmandırıcı bir harekettir" ifadesini kullandı.

Rusya Savunma Bakanlığı Kanada'nın açıklamasını yalanladı. Tümgeneral Igor Konaşenkov, iki Rus savaş uçağının bölgede rutin bir uçuş yaptığını belirterek, uçakların Kanada gemisine yaklaşmadığını savundu.

27 Eylül'e kadar sürmesi planlanan Reasürans Tatbikatı'na katılan HMCS Toronto savaş gemisi, 6 Eylül'de İstanbul Boğazı'ndan geçmişti.Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@