İsrail Türk gemilerine saldırdı

İsrail güçleri, "Rotamız Filistin Yükümüz İnsani Yardım" kampanyası kapsamında Gazze'ye insani yardım malzemesi götüren 6 gemilik filoya müdahale etti. İlk belirlemelere göre 2 kişi öldü, yaklaşık 30 kişi yaralandı. Dışişleri Bakanlığı da, İsrail'in Ankar

Dünya 31.05.2010, 07:57
İsrail Türk gemilerine saldırdı

İsrail güçleri, "Rotamız Filistin Yükümüz İnsani Yardım" kampanyası kapsamında Gazze'ye insani yardım malzemesi götüren 6 gemilik filoya müdahale etti. İlk belirlemelere göre 2 kişi öldü, yaklaşık 30 kişi yaralandı. Dışişleri Bakanlığı da, İsrail'in Ankara Büyükelçisi Gaby Levi'yi Bakanlığa çağırdı. İsrail'in İstanbul Başkonsolosluğu önünde ise protesto gösterisi var.

İsrail askeri gemilere operasyon düzenlendi. Hücüm botlar ve helikopterle gemiye gelen askerler, geminin üzerine çıkarak ateş açtı.

Olayda İsrail askerlerinin açtığı ateş nedeniyle 1 kişi başından vuruldu. Anadolu Ajansı da gemide iki kişinin öldüğünü belirtti. Çatışmada en az 30 kişinin yaralandığı belirtiliyor.

Olay anında savunmasız bulunan yardım gönüllüleri büyük panik yaşadı.

Televizyonlarda yer alan haberlerde de bir helikopterden bazı askerlerin ellerinde silahla iple sallanarak gemiye indiği ve geminin iç taraflarına geçtiği görüldü.

Daha önce insani yardım filosundaki gemilerden sadece "Mavi Marmara" gemisiyle bağlantı kurulabilirken, şu an bu gemi ile de bir bağlantı kurulamıyor.

Uyarı mesajı yayınlandı

Akşam saatlerinde ise İsrail radyosu, konvoya yapılan uyarı mesajını yayınladı.

Radyoda yayınlanan mesaja göre, İsrail'in Hayfa limanından ayrılan hücumbotlar, gemileri ablukaya uymaları için uyardı.

Mesajda, "Bu emre uymaz ve abluka sınırına girerseniz, İsrail donanması ablukayı delmenizi engelleyecek önlemleri alacaktır" denildi.

Konvoyun lideri Türk gemisi Mavi Marmara'dan yapılan açıklamalarda, İsrail gemilerinin konvoyu taciz ettiğini belirtmişti.

Füze taşıma kapasitesine sahip 3 İsrail gemisi, cuma gününden bu yana Hayfa'da bekletiliyor.

İsrail daha önce, filoya müdahalenin, Gazze'nin 68 mil açığından itibaren yapılabileceğini, gece karanlığından faydalanılacağını açıklamıştı.

İsrail Büyükelçisi Bakanlığa çağırıldı

Dışişleri Bakanlığından edindiği bilgiye göre, Brezilya'dan ABD'ye geçmekte olan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, konuyu yakından takip ederek Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ü bilgilendirdi.

Yardım gemilerinden doğrudan bilgi akışının devam ettiği, gelişmeler hakkında arama kurtarma merkezinden kriz masasına ulaşan bilgilerin değerlendirildiği kaydedildi.

Dışişleri Bakanlığının, kısa bir süre içinde olayla ilgili bir açıklama yapması bekleniyor.

İsrail Başkonsolosluğu önünde protesto

İsrail'in operasyonu üzerine İsrail'in İstanbul Başkonsolosluğu önünde toplanan bir grup, İsrail'in, "Rotamız Filistin Yükümüz İnsani Yardım" konvoyuna müdahalesini protesto ediyor.

Gruptakiler, İsrail'in, Gazze'ye yardım için giden gemilere müdahale ettiği haberini aldıktan sonra ellerinde Filistin bayraklarıyla "İsrail şaşırma sabrımızı taşırma" sloganı attı.

Başkonsolosluk önüne gelen gazeteci-yazar Abdurrahman Dilipak, grubu teskin etmeye çalıştı. Çok sayıda polisin güvenlik önlemi aldığı başkonsolosluk çevresinde grubun bekleyişi sürüyor.

Hamas müdahaleyi kınadı

Gazze'deki Hamas hükümetinin lideri İsmail Haniye, İsrail güçlerinin Gazze'ye yardım getiren gemilere müdahalesini kınadı. Haniye, müdaheleyi "acımasız bir saldırı" olarak niteledi.

Haniye, basına yaptığı açıklamada, "BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon'u, bu gemilerde bulunan dayanışma gruplarını korumak ve Gazze'ye güvenle gelmelerini sağlamak konusunda sorumluluklarını üstlenmeye çağırıyoruz" diye konuştu.

İsrail televizyonu: 16 ölü var iddiası

İsrail donanmasının dün gece Gazze'ye yardım götüren başta Mavi Marmara olmak üzere 6 gemilik filoya yaptığı operasyonun ardından, İsrail'de bir televizyon kanalı 16 kişinin öldüğünü iddia etti.

 

İsrail televizyon ve radyo yayınlarında ölü ve yaralı sayısına ilişkin,  İsrail kaynaklarına dayalı bir bilgi verilmezken, hep yabancı kaynaklara atıfta  bulunulması dikkati çekti, ayrıca gemiye İsrail helikopterlerinden komandoların  indiğine ilişkin, Türk televizyonlarından aktarılan görüntüler ekranlara  getirildi.

 

İsrail televizyon kanalları, yaralananların Aşkelon'daki hastaneye  sevkedildiklerini belirtirken, operasyonda yaralı askerler de bulunduğunu,  bunlardan ağır yaralı birinin de Hayfa'ya nakledildiğini bildirdiler.

 

Bu arada Kanal 10 televizyonu, gözaltına alınanların bir kısmının  cezaevlerine konulması için hazırlıklar yapıldığını duyurdu.

 

Televizyon ayrıca, Gazze Şeridi'nden botların denize açılmasını önlemek  için, Gazze kıyılarının da tümüyle abluka altına alındığını kaydetti.

 

Kanal 2 televizyonu, gemidekilerin daha önce söyledikleri gibi pasif bir  direniş içinde olmadıklarını, askerlere bıçak ve çubuklarla saldırdıklarını da  ifade etti.

İsrail televizyonları ve radyoları, Ankara ve İstanbul'da protesto için  toplanan kalabalıkları ve Ankara'daki İsrail büyükelçisinin Dışişleri  Bakanlığı'na çağrıldığını da haberlerinde duyurdular.

 

Bu arada, İsrail'den şu ana kadar resmi bir açıklama yapılmadığı dikkati  çekti.

 

Görüşlerine başvurulan bir askeri kaynak, şu aşamada herhangi bir  açıklama yapılmasının söz konusu olmadığını belirtirken, gemilere rotalarını geri  çevirmeleri veya Aşdod'a yönlendirmeleri konusunda uyarı yapıldığını  hatırlatmakla yetindi.Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (2)
kelerli 11 yıl önce
üzülmeye gerek yok sayin başbakan çıkar one minute der. daha sonrada israile destek vererek oecd üyesi olmasını sağlar. bizde bu filmi izleriz.
YOMRALI ALİ 11 yıl önce
Ulan varya bunlar hakketen belasını arıyor,bunlara adam akıllı bi ders vermek gerekiyor.gerekirse israili başlarına yıkalım da kim olduğumuzu anlasınlar.ilk önce israil mallarına ambargo koyalım yetmedi israillileri yurdumuzdan kovalım oda yetmedi israili başlarına yıkalımç.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@