İsrail son gemiye de girdi

Gemi, İsrail'in Aşdod limanına yönelme çağrısını reddederek, Gazze'ye doğru seyrini sürdürmüştü.Reuters haber ajansına konuşan İsrail ordu sözcüsü Yarbay Avital Liebovich, İrlanda gemisinin rotasını değiştirmeyi reddetmeye devam etmesi durumunda, İsrailli

Dünya 05.06.2010, 12:54
İsrail son gemiye de girdi

Gemi, İsrail'in Aşdod limanına yönelme çağrısını reddederek, Gazze'ye doğru seyrini sürdürmüştü.

Reuters haber ajansına konuşan İsrail ordu sözcüsü Yarbay Avital Liebovich, İrlanda gemisinin rotasını değiştirmeyi reddetmeye devam etmesi durumunda, İsrailli komandoların gemiye çıkacağını söyledi.   

Liebovich, "Bize başka seçim bırakmazlarsa, gemiye çıkmak zorunda kalacağız" diye konuştu. 

İsrail ordusu bundan yaklaşık bir saat önce, aralarında Nobel ödüllü bir aktivistin de bulunduğu 20 kişi ve yaklaşık bin tonluk yardım malzemesi taşıyan gemiye defalarca Aşdod'a yönelmesini söylediklerini, ancak geminin bu çağrılara uymadığını açıklamıştı.

28 MİL AÇIKTA YOLUNA DEVAM EDİYOR

İsrail ordusunun, Twitter üzerinden TSİ 11.13'te yaptığı açıklamada, İrlanda gemisinin karadan 28 mil açıkta seyrini sürdürdüğü belirtildi.

Uluslararası karasuları, sahilden 20 deniz mili açıkta başlıyor. Dolayısıyla İrlanda gemisi şu an İsrail veya Gazze karasularının dışında bulunuyor.

İrlanda gemisinin, en az üç savaş gemisi tarafından takip edildiği bildiriliyor. Geminin, Aşdod limanına çekilmesini talep eden İsrail, gemideki yardım malzemelerinin, kontrol edildikten sonra karayoluyla Gazze'ye ulaştırılmasını istiyor.

BBC, gemide 5 İrlanda vatandaşı, 6 Malezyalı ve 9 mürettebat bulunduğunu bildirdi.

"BM KONTROL ETSİN"

“Rachel Corrie” gemisinde bulunan 1976 Nobel Barış Ödülü sahibi Mairead Maguire, BM'den ya da bağımsız bir uluslararası kuruluştan yetkililerin, Gazze'ye ulaşmadan önce gemideki yardım malzemesini kontrol etmesine açık olduklarını söylemişti.

Gemideki aktivistlerden Birleşmiş Milletler eski Genel Sekreter Yardımcısı Denis Halliday de taşıdıkları yardım malzemeleri arasında "tehlike unsuru içeren hiçbir şey bulunmadığını" ifade etti.

"Rachel Corrie" isimli bin 200 tonluk yük gemisinin, İsrail'in askeri operasyonuna hedef olan yardım filosundaki diğer gemilerle birlikte Gazze'ye ulaşması planlanmış, ancak İrlanda'dan kalkan gemi geç kaldığı için Kıbrıs açıklarındaki buluşma noktasına zamanında varamamıştı.

İsrail komandolarının yardım filosuna yönelik düzenlediği kanlı baskında tamamı Türk 9 kişi ölmüş, onlarca insan da yaralanmış ve gemilerin Aşdod limanına çekilmesi sağlanmıştı.

RACHEL CORRIE KİMDİR?

ABD'li barış gönüllüsü Rachel Corrie, 16 Mart 2003'te Gazze Şeridi'nde Filistinlilerin evlerini yıkmak üzere harekete geçen bir İsrail buldozerinin önüne çıktı. Corrie İsrail buldozeri tarafından ezilerek öldürüldü.

 

Rachel Corrie, Evergreen State College'de sanat dersleri alarak eğitim gördü. Üç yıl boyunca gönüllü olarak, ruhsal bozukluğu olan hastalara haftalık ziyaretleri yaptı, destek oldu. Yazar ve sanatçı olmak, barış için çalışmak gibi hedefleri olan Corrie, ABD'nin Irak'ı işgali üzerine İsrail'in Gazze'de kıyıma girişeceği ve bunun ancak bölgedeki ilgiyi canlı tutmakla engellenebileceğini öngörerek, Gazze'ye uluslararası gözlemci olarak gitmişti.

16 Mart 2003'te İsrail tanklarına karşı vicdanını siper ederek öldürülen Rachel Corrie’nin ölüm tarihi olan 16 Mart tarihi, Uluslararası Dünya Vicdan Günü olarak ilan edildi.

Önceki haberimiz:Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@