alexa metrics

banner560

banner572

İsrail kıskançlık krizine girdi

 İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun 30 Nisan’da babasını kaybetmesinin ardından ABD Başkanı Barack Obama’nın ancak üç gün sonra özel olarak taziyelerini iletmesi kriz oluşturdu.İsrail, ABD Başkanının tutumunu “aşağılayıcı” olarak nitelerken ABD’deki

Dünya 05.05.2012, 10:16
İsrail kıskançlık krizine girdi

 

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun 30 Nisan’da babasını kaybetmesinin ardından ABD Başkanı Barack Obama’nın ancak üç gün sonra özel olarak taziyelerini iletmesi kriz oluşturdu.

İsrail, ABD Başkanının tutumunu “aşağılayıcı” olarak nitelerken ABD’deki Yahudi lobisi, Obama’nın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı annesi öldüğü gün aradığını hatırlatarak tepki gösterdi.

İsrail Başbakanı’nın babası Benzion Netanyahu’nun 102 yaşında hayatını kaybettiği 30 Nisan günü Obama’dan taziye gelmedi. Baba Netanyahu’nun ölümünden bir gün sonra ise İsrail’in 64. Bağımsızlık Günü çerçevesinde düzenlenen resepsiyonda Obama’nın üst düzey danışmanlarından Valerie Jarret, Başkan adına baş sağlığı diledi.

Ancak İsrail basını Obama’nın bir danışmanı aracılığıyla başsağlığı dilemesini “yetersiz ve aşağılayıcı” buldu.Sonunda Obama 2 Mayıs’ta Afganistan ziyaretinden dönüşte uçağından Netanyahu’yu arayarak bizzat taziyelerini iletti.

Ancak Obama‘nın üç gün sonra gelen taziyesi İsraillileri memnun edemedi. Yahudilerin ABD’deki lobi kuruluşlarından Republican Jewish Coalition (Cumhuriyetçi Yahudi Koalisyonu) Twitter’dan tepki göstererek “Obama, Erdoğan matemdeyken de üç gün beklemişti, değil mi?” diye yazdı.

Obama, Tenzile Erdoğan 7 Ekim 2011’de vefat ettiğinde Başbakan Erdoğan’ı aynı gün telefonla arayarak taziyelerini iletmişti


Yorumlar (3)
El Turko 10 yıl önce
bende kiskanirdim -(profesyonel sikeci olsam)
mavi ay 10 yıl önce
Sayın Başbakan Trabzona geliyormuş göreceğiz Trabzon halkını bakalım ne tepki göserecek şike davasına yoksa her zamanki gibi şak şaka devammı.
offlular 10 yıl önce
1 numarali adami erdogan tabiki ilk gün arayacak.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@