İsrail katliam yaptı

155 kişinin öldüğü saldırıların ardından ilk olarak Fransa, Rusya, AB ve Pakistan'dan tepki geldi. AB Dönem Başkanı Fransa'nın Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, İsrail'i hedef alan roket saldırılarının ve İsrail'in Gazze'ye yönelik bombardımanının hemen durd

Dünya 27.12.2008, 17:13
İsrail katliam yaptı
155 kişinin öldüğü saldırıların ardından ilk olarak Fransa, Rusya, AB ve Pakistan'dan tepki geldi.

AB Dönem Başkanı Fransa'nın Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, İsrail'i hedef alan roket saldırılarının ve İsrail'in Gazze'ye yönelik bombardımanının hemen durdurulmasını istedi.

Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada, Fransa'nın İsrail'in güneyi ve Gazze Şeridi'ndeki şiddetin artmasından büyük endişe duyduğu belirtilerek, "durumu bu noktaya getiren sorumsuz provokasyonlar ve orantısız güç kullanımı" kınandı.

Açıklamada, ölen masumlar ve ailelerine baş sağlığı dilendi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, İsrail'in Gazze'ye yönelik "geniş çaplı operasyonu" durdurması istenirken, Hamas'tan da İsrail topraklarını hedef alan roket saldırılarına son vermesi çağrısında bulunuldu.

Açıklamada, şimdiden çok sayıda sivilin ölmesine ve Filistin halkının acı çekmesine neden olan Gazze'ye yönelik geniş çaplı operasyonların hemen durdurulması gereğine işaret edildi.

Rusya ayrıca Hamas'a İsrail'e yönelik roket saldırını durdurma çağrısında bulundu.

AB Yüksek Temsilcisi Javier Solana, sözcüsü aracılığıyla, Gazze'de acil ateşkes çağrısında bulundu.

Solana'nın sözcüsü, Gazze'deki olaylardan endişe duyulduğunu, tarafların itidalli olmaları gerektiğini söyledi. Sözcü, ateşkesi yenilemek için "her şeyin yapılması" gerektiğini ifade etti.

ABD 'SALDIRIYI DURDUR' DEMEDİ

İsrail'e hava saldırılarını durdurma çağrısında bulunmayan Beyaz Saray ise, İsrail'in Hamas'a yönelik saldırılarında sivillerin hedef alınmamasını istedi.

ABD, "şiddetin sona ermesini istiyorsa" Hamas'ın roket saldırılarını durdurması gerektiği açıklamasında bulundu.

İngiltere, İsrail'in saldırılarından "derin endişe" duyduğunu belirterek, İsrail hükümetinden "son derece ölçülü" olmasını istedi. İngiltere Dışişleri Bakanlığı, İsrail'e yönelik roket saldırılarının da hemen durdurulması çağrısında bulundu.

TAHRAN: KABUL EDİLEMEZ

İran ise, "Siyonist rejimin Gazze'deki sivilleri hedef alan geniş çaplı saldırısını şiddetle kınıyoruz" açıklamasında bulunarak, masum insanlara karşı saldırıların kabul edilemeyeceğini bildirdi.

Pakistan Devlet Başkanı Asıf Ali Zerdari de bölgenin karşı karşıya olduğu sorunların tek çözüm yolunun "diyalog" olduğuna işaret etti.

Zerdari, Pakistan'ın suikasta kurban giden eski Başbakanı Benazir Butto'yu ölümünün birinci yıl dönümünde anma töreninde yaptığı konuşmada, "Diyalog en iyi silahımız" diye konuştu.

Mısır da, İsrail'in Gazze'ye düzenlediği hava saldırılarını kınadı.

Mısır Devlet Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, saldırıların kınandığı belirtildi ve can kaybından İsrail sorumlu tutuldu.

Açıklamada, Mısır'ın ortalığı yatıştırmak ve Filistinli örgütler arasında uzlaşma sağlamak için çabalarına devam edeceği bildirildi.

İsrail'in olası bir saldırı öncesinde uyarıldığı kaydedilen açıklamada, her iki tarafa itidal çağrısında bulunuldu.

SINIRA EK GÜVENLİK

Bu arada, adının açıklanmasını istemeyen bir Mısırlı güvenlik yetkilisi, Mısırlı yetkililerin İsrail'in saldırılarının ardından Gazze Şeridi sınırına yaklaşık 500 polis gönderdiğini söyledi.

Kuzey Sinai Valisi Abdülfadıl Şuka da Gazze Şeridi sınırındaki Refah geçiş noktasına 6 ambulans gönderildiğini açıkladı.

Şuka, Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'in Filistinli yaralıların tedavi edilebilmesi için Refah sınır kapısının açılması emri verdiğini belirtti.

ARAP BİRLİĞİ ACİLEN TOPLANIYOR

Arap Birliği'nin, İsrail'in Gazze'ye yönelik hava saldırılarının ardından acilen toplanacağı açıklandı.

Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa, İsrail saldırıları karşısında ortak bir tutum belirlemek üzere birlik üyelerinin yarın veya ertesi gün Kahire'de toplanacağını söyledi.

KADDAFİ ARAP LİDERLERİYLE GÖRÜŞTÜ

Libya lideri Muammer Kaddafi, İsrail'in Gazze Şeridi'ne hava saldırıları düzenlemesinin ardından Arap liderleriyle görüştü.

Libyalı üst düzey bir yetkili, "Kaddafi'nin İsrail'in Gazze'deki kasaplığının ardından sert ve ciddi bir tutum belirlemek üzere Arap liderleriyle temasa geçtiğini" belirtti
Yorumlar (3)
Kral_Altmışbir 12 yıl önce
Arkadaşlar; geçmişte kendilerine Allah Teâlâ tarafından gönderilen Peygamberlerini dahi gözlerini kırpmadan öldüren İsrailoğulları canileri yine katliamda öncü oldular. Bu millet Allah tarafından lanetlenmiş, yeryüzünün neresine gitiyse orada bozgunculuk yapmış, tahrif ettikleri sözde "kutsal kitaplarında" yazılı bulunan "vadedilmiş toprakların" peşinde koşan ve bunun için her türlü katliamı, tecavüzü, kısacası azgınlığı mübah sayan bir millet. Kurân-ı Kerime ve tarih kitaplarında baktığımızda görüyoruzki bu azgınlıklarının yüzünden defalarca başka zalimler tarafından katledilmişler ve devletleri de başlarına yıkılmıştır. Kurulduğu yıllardan bu yana filistin halkını adeta soykırıma uğratan Siyonistlerin ve Siyonist devleti İsrail'in sonu yakındır. Ama bu seferki son onlara zalimler tarafından değil, Müslümanlar tarafından yaşatılacaktır. Zulümle hiçbir devlet payidar olamamıştır. Siyonist Devleti de öyle olacaktır. Bugün 200 kişiyi şehit ettiler ama bunun hesabı gün gelicek dünyada da, ahirette de sorulacaktır. Bakalım o zaman ne yapacaklar!
stress 12 yıl önce
insalık katili zalim israil. Allah bu yaptıklarınızın hesabını size kat ve kat ödetecektir. İnsanlığın görmüş olduğu en vahşi ve insanlıktan nasibini almamış ırksınız siz!!
koksalaygun 12 yıl önce
Bu zalimane katliamı nefretle kınıyorum.Silahsız savunmasız insanlara bu şekilde saldırmak katliamdır.Yazıklar olsun.Tüm dünya susuyor.Kimse bu katliamlara dur diyemiyor.Demiyor.YARAB SEN YARDIM EYLE.BİZ YAPAMADIK.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@