7m

Çapkınoğlu

uzungöl yayla otel

İran ABD karşısında geri adım atmadı

İRAN, BM temsilciliği için aday gösterdiği Hamid Ebu Talebi'ye vize vermeyen ABD hakkında BM hukuk mekanizmasını devreye sokacağını bildirdi.İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Abbas Irakçi, New York'taki BM daimi temsilciliği için başka bir aday göstermeyece

Dünya 12.04.2014, 14:59
İran ABD karşısında geri adım atmadı

İRAN, BM temsilciliği için aday gösterdiği Hamid Ebu Talebi'ye vize vermeyen ABD hakkında BM hukuk mekanizmasını devreye sokacağını bildirdi.

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Abbas Irakçi, New York'taki BM daimi temsilciliği için başka bir aday göstermeyeceklerini belirtti. Irakçi, "Tek adayımız Ebu Talebi'dir ve başka birini aday göstermeyeceğiz. BM yasalarındaki mekanizmayı devreye sokarak konuyu hukuki zeminde takip edeceğiz" açılamasında bulundu. İranlı yetkili, Washington yönetiminden uluslararası sorumluluklarını yerine getirmesini istedi. ABD, İran'ın BM temsilciliği adayı Hamid Ebu Talebi'ye vize vermeyeceğini açıklarken Tahran'dan başka bir aday belirlemesini istedi.

Washington, Ebu Talebi'nin 1979'da İran İslam devriminde ABD Elçiliği'ni basarak Amerikalı diplomatları rehin alan grupla bağlantısının olduğunu iddia ediyor. İddiaları kabul etmeyen Ebu Talebi, işgal edilmiş ABD binasında sadece tercüman olarak bulunduğunu söyledi.


Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@