Irak'ta gerilim yaratan tutuklama

 Irak Yargı Yüksek Konseyi'nin, Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık El Haşimi hakkında tutuklama kararı çıkardığı bildirildi.Irak'ın yarı resmi televizyonu El Irakiye kanalı acil olarak verdiği haberde, Irak Yüksek Yargı Konseyinin, El Haşimi'nin şiddet e

Dünya 19.12.2011, 21:40
Irak'ta gerilim yaratan tutuklama

 

Irak Yargı Yüksek Konseyi'nin, Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık El Haşimi hakkında tutuklama kararı çıkardığı bildirildi.

Irak'ın yarı resmi televizyonu El Irakiye kanalı acil olarak verdiği haberde, Irak Yüksek Yargı Konseyinin, El Haşimi'nin şiddet eylemlerine karışan korumalarını soruşturması için oluşturduğu Beşli Soruşturma Komisyonunun El Haşimi hakkında tutuklama ve seferden menetme kararı verdiği belirtildi.

Komisyonun, bu kararı El Haşimi'nin korumalarının itiraflarından sonra verdiği kaydedildi.

Bu arada, Irak İçişleri Bakanlığı, El Haşimi'nin tutuklanan korumalarının itiraflarının görüntülerini bu akşam yayınladı.

İtirafta bulunan korumalardan Ahmed El Cuburi, düzenledikleri eylemlerde hükümet yetkililerini, korumalarını, askeri araçları, polis subaylarını hedef aldıklarını söyledi.

Cuburi, kendilerine talimatın direk El Haşimi'nin sekreteri Ahmed Kahtan tarafından verildiğini, eylemde kullandıkları bombalarla susturucu takılmış silahların Ahmed Kahtan tarafından temin edildiğini ve düzenledikleri ilk eylemden sonra Tarık El Haşimi'nin eyleme katılan her şahsa 3 bin dolar verdiğini iddia etti.

El Haşimi'nin eylemlerde kendilerine çok güvendiğini dile getiren Cuburi, eylemlere devam etmeleri için El Haşimi'nin kendisini ve ailesini tehdit ettiğini ileri sürdü.

7 koruma tutuklanmıştı

Bu arada, hakkında tutuklama kararı çıkan El Haşimi, ülkenin kuzeyindeki Süleymaniye şehrinde Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin konuğu olarak bulunuyor.

Irak Milli Meclisinde 28 Kasım'da düzenlenen bombalı saldırının arkasında Tarık El Haşimi'nin bazı korumalarının bulunduğu ve bu korumalar hakkında tutuklama kararı verildiği ve El Haşimi'nin bu korumaları teslim etmediği ileri sürülmüştü.

El Haşimi'nin korumalarının şiddet eylemlerine karıştıkları gerekçesiyle El Haşimi'nin içinde bulunduğu uçak birkaç saat uçmaktan menedilmiş ve aralarında damadının bulunduğu 7 koruması tutuklanmıştı.

Mezhepler arası gerilim mi?

Tarık El Haşimi, Irak'taki en üst düzey sünni devlet görevlisi.

Şii Başbakan Nuri El Maliki'nin liderliğindeki hükümetin çıkardığı tutuklama kararının, Irak'ta yeniden mezhepler arası gerilimi yükseltmesinden endişe ediliyor.


Yorumlar (1)
cingün 10 yıl önce
Irakta daha neler yapacaklar neler...ne senaryolar uydurup rakiplerini yok edecekler.

israilin lehine, israilin emriyle ırakı perişan eden uyuşturucu müptelası bush un yaptığı işlerin sonuçları meyvelerini veriyor...

Gelişmelerden Haberdar Olun

@