banner491

Irak'a Trabzon kuracaklar!

Irak'ta Bağdat yakınlarında kurulacak “Bağdat New Sadr City” projesinde en iyi teklifi veren Türk şirketler grubunun ortaklarından Koçoğlu İnşaat A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı ve Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES) Başkanı Şükrü Koçoğlu, “

Irak'a Trabzon kuracaklar!

Irak'ta Bağdat yakınlarında kurulacak “Bağdat New Sadr City” projesinde en iyi teklifi veren Türk şirketler grubunun ortaklarından Koçoğlu İnşaat A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı ve Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES) Başkanı Şükrü Koçoğlu, “Konut ve diğer sosyal donatıları ile Bağdat yakınlarına Trabzon büyüklüğünde bir şehir kuracağız” dedi.

Hürriyet Gazetesi'nde Nilgün Karataş imzalı bugün yayınlanan haberin ardından, Bağdat yakınlarında kurulacak “Bağdat New Sadr City (Bağdat Yeni Sadr Şehri)” projesi için 11 milyar 285 milyon dolarla en iyi teklifi veren "Koçoğlu İnşaat A.Ş., Kur İnşaat A.Ş., Kazova İnşaat A.Ş., Tarmaş Limited Şirketi, Ulubol Limited Şirketi-İşkaya A.Ş." ortaklığının temsilcileri, Crowne Plaza Otel'de basın toplantısı düzenleyerek, ihale süreci ve proje hakkında bilgi verdi.

Burada konuşan Koçoğlu İnşaat A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Koçoğlu, Bağdat metropolunun hemen yanında planlanan söz konusu şehir çalışmasının 75 bin konutun yanı sıra üniversite, sokak, otobüs durağı, cami, kütüphane, polis karakolu gibi sosyal donatıları da kapsadığını söyledi. Koçoğlu, “Konut ve diğer sosyal donatıları ile Bağdat yakınlarına TRABZON büyüklüğünde bir şehir kuracağız” dedi. 5 firma olarak girdikleri ihalenin serüveninin uzun olduğunu ifade eden Koçoğlu, söz konusu firma için dünyanın çeşitli ülkelerinden 50'ye yakın firmanın dosya aldığını, fakat 4 ay gibi kısa bir süreç olduğu için birçok firmanın projesini yetiştiremediğini kaydetti.

Ortaklıklarının büyük bir azim ve gayret ile projeyi yetiştirdiklerini ve ihale girdiklerini ifade eden Koçoğlu, söz konusu ihale ile Türk firmalarının, müteahhitlik piyasasının dünyadaki yerini biraz daha perçinlemiş olduğunu bildirdi. Şükrü Koçoğlu, şöyle konuştu:

Böyle işlerde devlet desteğinin şart olduğunu anlatan Koçoğlu, kendilerinin de Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir'den destek gördüklerini söyledi. Koçoğlu, “Ben buradan kendilerine öncelikle ülkemiz, sonra da sektörümüz adına şükranlarımızı sunmak istiyorum. Onların desteği önemli, çünkü yarış her zaman eşit silahla olmuyor. Yandan farklı bir yumruk yiyebiliyorsunuz. Bunu ancak siyasi otorite ile aşabilirsiniz. Çünkü rakiplerimizin de hükümet nezdinde bastırdığını gayet iyi biliyoruz” diye konuştu.

BOL MİKTARDA TÜNEL KALIP USTALARI ALINACAK

Koçoğlu, söz konusu işin 47,5 ayda bitirilmesinin taahhüt edildiğini, zamanında bitmezse ağır müeyyideleri bulunduğunu söyledi.İnşaat süresi olan 4 yıl boyunca yaklaşık 20-22 bin kişinin çalışacağını düşündüklerini kaydeden Şükrü Koçoğlu, bu sayının 7-8 bininin Türkiye'den geleceğini düşündüklerini bildirdi.

Koçoğlu, “Süre kısa olduğu için hızlı teknoloji ile bu işi bitirmeyi düşünüyoruz. Bunun için tünel kalıp sistemleri kullanılacak ve Türkiye'den de bol miktarda tünel kalıp ustası gidecek” dedi.

Projenin çok büyük çapta inşaat taşeronlarına bölüneceğini anlatan Koçoğlu, “Örneğin her bin konutu bir müteahhit alacak. Yapım teknolojilerinde hızlı sistemler kullanılacak. Şu anda böyle düşünüyoruz” diye konuştu.

IRAK'A 25-30 YILDIR İNŞAAT YAPILMAMIŞ

Grup ortaklarından Kazova İnşaat'ın Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Demir de basın toplantısında yaptığı açıklamada, ihale sürecinin yaklaşık 4 ay önce başladığını belirterek, şunları söyledi:

“4 ayda 75 bin konut ve 52 kamu binasının projelendirmesi, konsept projelerin hazırlanması, animasyonun hazırlanması, maketlerin hazırlanması ihaleyi kazanmamızda çok önemli bir faktördü. Irak'lılar projenin içeriğini önemli bir İngiliz firmaya yaptırmışlar. Bizim projenin hazırlanmasında 30 civarında mimar görev aldı. Ayrıca bütün projeyi sokak sokak gösterecek bir animasyon filmi hazırlattık. Proje Irak için çok önemli. Biz sahayı birkaç defa gidip gezdik. Sonuçta Irak'ta yaklaşık 25-30 yıldır inşaat yapılmamış. 30 yıl öncesinin teknolojisiyle yaşıyor insanlar. Burayı, burnumuzun dibindeki yeri Çinliler'e kaptıramazdık, bu Türkiye açısından çok büyük kayıp olurdu.”

Önceki gün ihalenin dokümanlarının son teslim tarihi olduğunu anlatan Demir, ihale evrakının 15 bavula sığdırıldığını, ayrıca proje maketinin uçağa sığmadığı için Türkiye'den özel bir kamyonla Irak'a götürüldüğünü ifade etti.

Proje çerçevesinde başta çimento ve demir olmak üzere, fayanstan seramiğe, cama kadar Türkiye'den yaklaşık 7-8 milyar dolarlık inşaat malzemesi ihraç edileceğini anlatan Demir, bu açıdan da projenin Türkiye açısından çok önemli bir kazanç olacağını düşündüğünü kaydetti.

Irak'ta daha önce iş yayıp yapmadıklarının sorulması üzerine Demir, Irak'ta grup ortaklarından sadece Tarmaş Limited Şirketinin iş yaptığının, diğer ortakların ilk işi olacağını söyledi.


Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
YORUM EKLE
YORUMLAR
ADIL
ADIL - 9 yıl Önce

Bütün ekibe başarılar diliyorum.

SIRADAKİ HABER

banner441