Irak'a Örnek Atatürk Modeli

ABD'nin önde gelen siyasi dergilerinden "American Thinker" Irak'ta çözüm için "Türkiye modeli" önerdi. Ortadoğu'da demokrasinin ancak asker kontrolü altında ayakta durabileceğini belirten dergi, "Irak'ta muhteşem demokrasi için alternatif bir plan var. O

Irak'a Örnek  Atatürk Modeli

ABD'nin önde gelen siyasi dergilerinden "American Thinker" Irak'ta çözüm için "Türkiye modeli" önerdi. Ortadoğu'da demokrasinin ancak asker kontrolü altında ayakta durabileceğini belirten dergi, "Irak'ta muhteşem demokrasi için alternatif bir plan var. O da, başka ülkelerde olumlu sonuçlar veren, Mustafa Kemal Atatürk'ün 1923'teki reformları ile başlayan Türk çözümü. Bu ordunun seçilmiş hükümetlerin garantörü haline gelmesidir" denildi. Laik Irak'ın Atatürk versiyonunun, tek çıkış yolu olduğu ileri sürüldü. Müslüman ülkelerin demokrasiyi sürdürememesinin tarihsel bir sorun olduğuna dikkat çeken makale, Türkiye'de askerin, seçilmiş hükümetlerin koruyucusu haline geldiğini iddia etti.

IRAK'TA DARBE İDDİASI
Türkiye'de AKP'nin kazanmasının İslamcıların kontrolü ele geçirmesi anlamına gelmediği de "Türk ordusu Batı standartlarına göre olmasa da Ortadoğu için çok iyi. Ordu siyasi sistem tıkandığında müdahale edip kışlasına dönüyor" şeklinde açıkladı. Makale, ABD'nin darbe yapmak için Iraklı askeri yetkilileri seçtiğini de iddia etti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler