Irak ordusunda 50 bin 'hayalet asker'

Terör örgütü IŞİD'le büyük bir mücadeleye hazırlanan Irak ordusuyla ilgili ilginç bir açıklama dün Irak Başbakanı Haydar el İbadi'den geldi. Irak Parlamentosu'nda dün konuşan Başbakan İbadi, ülkesinin orduda asker olarak görev yapmayan 50 bin kişiye maaş

Dünya 01.12.2014, 16:13
Irak ordusunda 50 bin 'hayalet asker'
Terör örgütü IŞİD'le büyük bir mücadeleye hazırlanan Irak ordusuyla ilgili ilginç bir açıklama dün Irak Başbakanı Haydar el İbadi'den geldi.
 
Irak Parlamentosu'nda dün konuşan Başbakan İbadi, ülkesinin orduda asker olarak görev yapmayan 50 bin kişiye maaş ödemek zorunda kaldığını söyledi.
 
Söz konusu kişileri "hayalet asker" olarak nitelendiren Irak Başbakanı Haydar el İbadi, 50 bin kişinin isimlerinin orduda kayıtlı olduğunu ve maaşlarının ödendiğini ancak askerlik görevini icra etmediklerini belirtti.
 
'YOLSUZLUKTAN SUBAYLAR SORUMLU'
Amerikan Washington Post gazetesi ise, Irak ordusundaki "hayalet asker" yolsuzluğunun subaylardan kaynaklandığını iddia etti. Iraklı subayların birliğine kayıtlı olan her asker için ek ücret aldığı belirtildi.
 
YILLIK MALİYETİ 350 MİLYON DOLAR
Washington Post'un haberine göre, Irak'taki bir askerin aylık maaşı 600 dolar. 50 bin "hayalet asker"in Irak ordusuna yıllık maliyetinin 350 milyon dolar olduğu belirtildi.
 
Irak Parlamentosu Savunma ve Güvenlik Komisyonu üyesi Hamid el Mutlak ise, ordudaki "hayalet asker" sayısının sanıldığından daha fazla olduğunu ileri sürdü.
 
"Hayalet asker" sayısının sanılanın üç katı olduğunu iddia eden Hamid el Mutlak, "Sorumlular, devletin kasasını boşalttıkları için cezalandırılmalı" dedi.
 
PENTAGON 1.2 MİLYAR DOLAR İSTEDİ
IŞİD'le mücadeleye hazırlanan Irak ordusunu askeri malzemelerle donatmak için ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, ABD Kongresi'nden 1.2 milyar dolar talep etmişti.


Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@