Halk bomba sesinden uyuyamadı

 30 bin nüfuslu Telebyad’da yaşayan Suriyeliler’in büyük bir bölümü akrabalarının bulunduğu Akçakale’ye kaçarcasına geliyorlar. Suriye Ordusu önceki gece 24.00 ile 04.00 saatleri arasında Telebyad’a havan topuyla saldırdı. Top atışları dün öğleden sonra d

Dünya 26.09.2012, 08:47
Halk bomba sesinden uyuyamadı

 

30 bin nüfuslu Telebyad’da yaşayan Suriyeliler’in büyük bir bölümü akrabalarının bulunduğu Akçakale’ye kaçarcasına geliyorlar. Suriye Ordusu önceki gece 24.00 ile 04.00 saatleri arasında Telebyad’a havan topuyla saldırdı. Top atışları dün öğleden sonra da devam etti. Bazı top mermileri de sınırın Türkiye tarafına düştü. Şarapnel parçaları evlerin duvarlarına ve camlarına isabet etti. Özellikle sınır boyunda yaşayan halk bomba sesinden uyuyamadı. Bir haftadır kapalı olan okullar da dün itibariyle tekrar açıldı. Sınıra 25 metre mesafedeki Akçakale Cumhuriyet İlköğretim Okulu’nun öğrencileri dün ilk kez ders başı yaptı. 6’ncı sınıf öğrencisi İbrahim’in, “Top sesinden damda bile yatamıyoruz. Korkudan sabaha kadar uyuyamıyoruz” sözleri bölgedeki insanların ruh halini anlatıyor. Ölümden kaçan Suriyeliler sınır kapısında Türk görevliler tarafından karşılanıp kimlik kontrolü yapıldıktan sonra buradaki akrabaları tarafından teslim alınıyor. Akrabaları olmayanlar ilçede hizmet veren 12 bin kapasiteli Süleymanşah Çadır Kampı’na götürülüyor.
 
Ekonomi bitti
 
58 yaşındaki Nasrahan Altın, doğduğu günden beri bu ilçede yaşadığını belirterek, “Dün akşam bomba evimin 10 metre ilerisindeki mıcırın içine düştü. Seken parçalar da duvarıma saplandı. Çok korktum. Evde uyuyamadım. Top sesleri sabaha kadar devam etti. Bomba sesi kesilince ancak eve girebildim” dedi. Suriye’den gelen bombalar yüzünden yatamaz hale geldiklerini belirten Osman Avşar “Şu anda iş ortamı tamamen durdu. Marketim vardı kapattım” dedi.
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@