alexa metrics

banner560

banner572

Hacılar Kerbela'dan Kaçıyor

Irak'ın Kerbela kentinde rakip Şii gruplar arasındaki çatışmaların başlaması üzerine yüz binlerce hacı kentten kaçmaya başladı.Şafak söktükten sonra kentte, İmam Hüseyin ve İmam Abbas türbeleri civarından münferit silah ve siren seslerinin gelmeye devam e

Dünya 29.08.2007, 09:45
Hacılar  Kerbela'dan Kaçıyor

Irak'ın Kerbela kentinde rakip Şii gruplar arasındaki çatışmaların başlaması üzerine yüz binlerce hacı kentten kaçmaya başladı.

Şafak söktükten sonra kentte, İmam Hüseyin ve İmam Abbas türbeleri civarından münferit silah ve siren seslerinin gelmeye devam ettiği belirtiliyor. Bu arada polis, megafonla Şii hacılara kent merkezinden uzak durmaları çağrısında bulunuyor.

Polisin ve askerlerin, türbe muhafızlarının elinde bulunan kent merkezinin kontrolünü ele geçirdikleri de gelen haberler arasında.Güvenlik yetkilileri, çatışmalarda 52 kişinin öldüğünü, 206 kişinin yaralandığını bildirmişlerdi. El Hüseyin hastanesi genel müdürü ise kendilerine 239 yaralının geldiğini söyledi.

Gece yarısı çıkan çatışmalarda İmam Ali ve İmam Abbas türbelerinin hafif hasar gördüğü belirtildi. Yetkililer, türbelerin kubbeleri ve minarelerinde kurşun delikleri açıldığını söylediler.

Bu arada, çatışmaların Bağdat'a da sıçradığı, gece yarısı rakip Şii gruplar arasındaki çatışmada en az 5 kişinin öldüğü bildirildi.

Çatışmaların ülkenin iki büyük Şii grubu Mukteda Sadr'ın Mehdi Ordusu ile ülkenin güneyindeki polis gücünü elinde bulunduran Bedir örgütünün bağlı olduğu Irak Yüksek İslam Konseyi milisleri arasında olduğu belirtiliyor.

Bu arada Kerbala'ya giden Başbakan Nuri el Maliki, askeri takviye gönderildikten sonra Kerbela'da durumun kontrol altına alındığını belirterek "Bu katilleri ve suçluları yakalamak için polis ve özel askeri kuvvetler tüm kente yayıldı" dedi.

Kerbela'da Şiilerin 12. ve son imamı Muhammed El Mehdi'nin doğum günü dolayısıyla 2 gün süren törenler yapılıyor. Törenlere ülkenin dört bir yanından bir milyon kadar Şii'nin geldiği tahmin ediliyor.


Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@