Gürcistan'da seçimler sona erdi

  Gürcistan'da bugün yapılan genel seçimlerin ardından yapılan ilk kamuoyu yoklamasına göre, muhalefet partilerinin oluşturduğu koalisyon, önde gidiyor. Milyarder Bidzina İvanişvili'nin liderliğini yaptığı 'Gürcistan Rüyası' koalisyonu ve Cumhurbaşkanı Mi

Dünya 01.10.2012, 21:44
Gürcistan'da seçimler sona erdi

 

 

Gürcistan'da bugün yapılan genel seçimlerin ardından yapılan ilk kamuoyu yoklamasına göre, muhalefet partilerinin oluşturduğu koalisyon, önde gidiyor.
 
Milyarder Bidzina İvanişvili'nin liderliğini yaptığı 'Gürcistan Rüyası' koalisyonu ve Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili'nin partisi seçimlerin ardından karşılıklı olarak zaferlerini ilan etti.
 
Ancak Gürcistan'da seçim sistemine göre, sonuçlar kamuoyu yoklamasını doğrulasa bile, muhalefet mecliste çoğunluğu alamayabilir.
 
3.6 milyon seçmenin oy kullandığı seçimlerin resmi sonuçları Salı günü açıklanacak.
 
Bu seçimler, Devlet Başkanı Mihail Saakaşvili için en büyük sınav olarak görülüyordu.
 
Gürcistan Rüyası koalisyonunun destekçileri başkent Tiflis'te kutlamalara başladı.
 
Kamuoyu yoklamalarına göre parti listelerinde koalisyon önde gidiyor. Bu 150 meclis sandalyesinin 77'sini belirleyecek.
 
Ancak geri kalanı oy çoğunluğu sistemine göre belirleniyor. Saakaşvili'nin Birleşik Ulusal Hareket Partisi çoğunluğu elde tutacaklarını söylüyor.
 
Muhalefetten tepki
Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili'nin en büyük rakibi olarak görülen milyarder Bidzina İvanişvili, bugün yapılacak genel seçimlerde oy kullanmayacağını açıklamıştı.
 
Yetkililer tarafından "şimdiden çok fazla ihlal yapıldığını" söyleyen muhalefet lideri İvanişvili devlet başkanını anti-demokratik olmakla suçluyor.
 
Ülkenin en zengin kişisi olan muhalefet lideri, Saakaşvili'nin, insan haklarını ayaklar altına aldığını söylüyor.
 
Saakaşvili ise muhalefet liderinin Gürcistan'ı Rusya'nın güdümüne sokacağını söylüyor.
 
Rusya ile Gürcistan arasında 2008 yılında kısa süreli bir savaş olduğunda Saakaşvili iktidardaydı.
 
Saakaşvili, seçimin kendisinin ilerici olduğunu söylediği Batı yanlısı hükümeti ile Rusya'nın hegemonyasındaki bir gelecek arasında tercih olacağı temasını işledi.
 
Gürcü lider dün akşam televizyonda yayımlanan konuşmasında "Yarın (pazartesi) düşmanımız bizi bağımsızlık yolumuzdan döndürmek için son kozunu oynayacak" dedi.
 
Saakaşvili devamla "Ancak, hürriyet aşığı ulusumuzun, istilacılığın pençesinden kurtulup, Avrupa ile bütünleşme yolunda, özgürlüğe doğru nihai ve kararlı adımı atacağına eminim" dedi.
 
Hükümetin itibarı
Hükümetin itibarı, son haftalarda sarsılmış durumda.
 
Bidzina İvanişvili
 
 
 
Bunda cezaevi gardiyanlarının mahkumlarını cinsel olarak taciz ederken gösteren videoların yayınlanması etkili oldu.
 
Skandal, protestocuları sokağa dökerken, Ivanişvili için de, hükümetin "küstah ve umursamaz olduğu" mesajını verme fırsatı doğurdu.
 
Ivanişvili, "Bu rejim ülkemize liderlik edemez. Bu sistem çökmelidir" şeklinde konuştu.
 
Gözlemciler, parlamentoya daha geniş yetkiler verilmesinin karara bağlandığı bugünlerde seçimin daha kritik hale geldiğini belirtiyor.
 
Şiddet endişesi
Saakaşvili'nin ikinci cumhurbaşkanlığı dönemi gelecek sene sona eriyor.
 
Anayasa, cumhurbaşkanının bir üçüncü dönem için daha seçilmesini engelliyor.
 
Dolayısıyla, Birleşik Ulusal Hareket'in parlamentoda çoğunluğu elde etmesi, Saakaşvili'ye, koltuktan indikten sonra da siyasetteki etkisini sürdürme fırsatı verecek.
 
BBC'nin Tiflis'teki muhabiri, kampanyanın yumruklaşmalara sahne olduğu bir ortamda, seçimin sonucuyla ilgili bir anlaşmazlığını şiddet olaylarına dönüşmesinden endişe edildiğini belirtiyor

 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@