banner441

Fransa'dan Mali'ye tuhaf operasyon

 Fransa'nın BM Daimi Temsilcisi Gerard Araud, Mali ve Batı Afrika'nın istikrarının tehlikede olduğunu değerlendirip Mali'ye müdahale ettiklerini belirterek, gerektiği sürece operasyonları sürdüreceklerini söyledi.BM Güvenlik Konseyi, Fransa'nın çağrısı üz

Dünya 15.01.2013, 08:34
Fransa'dan Mali'ye tuhaf operasyon

 

Fransa'nın BM Daimi Temsilcisi Gerard Araud, Mali ve Batı Afrika'nın istikrarının tehlikede olduğunu değerlendirip Mali'ye müdahale ettiklerini belirterek, gerektiği sürece operasyonları sürdüreceklerini söyledi.

BM Güvenlik Konseyi, Fransa'nın çağrısı üzerine Mali'deki son durumu ve Fransa'nın askeri müdahalesini değerlendirmek amacıyla kapalı toplantı gerçekleştirdi.

Toplantının ardından gazetecilere açıklama yapan Araud, Mali sorununa siyasi çözüm için ümit kalmaması nedeniyle Fransa'nın askeri operasyon düzenlediğini belirtti.

İsyancıların başkent Bamako'yu tamamıyla ele geçirme ihtimali olduğunu bunun Mali'nin egemenliğini, Batı Afrika'nın da istikrarını tehdit ettiğini değerlendirdiklerini anlatan Araud, operasyonun ''gerekli olduğu sürece'' devam edeceğini ifade etti.

Gerard Araud, Kanada, ABD, İngiltere, Belçika ve Danimarka'nın askeri operasyon için lojistik yardım verebileceklerini belirttiklerini söyledi.

İlerleyen günlerde Afrika ülkelerinden gelecek askerlerin de bölgede konuşlandırılacağını dile getiren Araud ama öncelikle bu birliklerin eğitilmesi gerektiğini ifade etti. 

Afrika'nın en büyük yedinci ülkesi olan Mali; altın, uranyum ve tuz gibi doğal yeraltı kaynaklarına sahip.


Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
Yorumlar (4)
AHMET DURAN 7 yıl önce
leş kargaları yine iş başında. sanane elin malisindeki istikrarsızlıktan. tabi sömürme olmadan ayakta duramıyorsunuz değilmi? sömürme olmadan ekonomileirniz bir bir çökmeye başladı.
adil türk 7 yıl önce
Kimin malını kimden alıyorsunuz.Fransaya destek veren ülkeleri okuyorsunuz..Hepsi sömürgeci zalim devletler.Türkiyeyide kullanıp bir kenara atmak içimn elinden gelen her şeyi yapacaklardır.

Malinin milli yeraltı zenginliklerini almak resmen hırsızlıktır.Adaletsizliktir Eşkiyalıktır ,teröristliktir.
sungur aslan 7 yıl önce
eskiden böyle haberleri okuyunca büyük tepki verirdim emperyalist sömürgeci ülkelere. ve bu ülkeler karşısında Türkiyeyi, Türk milletini görürdüm. çünkü bizim sömürgeye, güçlü olana karşı olduğumuzu sanırdım. ama şike süresinden sonra anladım ki bizim milletimizde güçten yana, kuvvetten yana, siyasi ve mali yönden kim güçlüyse ondan yanaymış. hatta tüm siyasilerimiz böyleymiş. o zaman Fransa güçlüdür, siyasi yöndende güçlüdür, maddi olarakta güçlüdür ve her zaman haklıdır. israilde haklıdır, abd de haklıdır çünkü hepsi güçlüdür. nasıl güçlü olan fb haklı ise bu ülkelerde haklıdır
zaferhan turhan 7 yıl önce
bir gün bu alçaklar güruhu, Türkiye'ye yöneldiğinde de durum aynı olacağından hiç şüpheniz olmasın.Komşu da ki bu katlima kayıtsız kalındığı sürece...Dün; Irak,Libya,Afganistan...sıra bize ne zaman gelecek ? Bu soruyu hiç soranımız var mı ?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@