vardallar

Fransa rezilliği kabul etti

Taslağı hazırlayan milletvekili, Türkiye'nin boykot tehdidinin ciddiye alınmaması çağrısında bulundu.Ermeni tehcirinin 'soykırım' olduğunu daha önce kabul eden Fransa, bu kez iddiaları inkar edenlere ceza verilmesini öngören yasayı oyluyor.Eğer senato ve

Dünya 22.12.2011, 14:14
Fransa rezilliği kabul etti

Taslağı hazırlayan milletvekili, Türkiye'nin boykot tehdidinin ciddiye alınmaması çağrısında bulundu.

Ermeni tehcirinin 'soykırım' olduğunu daha önce kabul eden Fransa, bu kez iddiaları inkar edenlere ceza verilmesini öngören yasayı oyluyor.

Eğer senato ve Sarkozy yasayı onaylarsa İsviçre ve Slovakya örneğinde olduğu gibi 'Ermeni soykırımı yoktur' diyenler cezalandırılacak. Ankara ile Paris arasında gerilime neden olan yasa taslağı Fransa Ulusal Meclisi'nde görüşülmeye başlandı. 

'KAYNAK AB YASALARI'

Genel kurulda ilk olarak, yasa teklifini kaleme alan iktidardaki Halk Hareketi Birliği (UMP) Marsilya milletvekili Valerie Boyer söz aldı. Boyer, soykırımın inkarının suç sayılması yasa teklifinin AB yasalarından alınarak Fransa yasalarına uyarlandığını söyledi. 

 

Yasa teklifiyle Türkiye'nin hedef alınmadığını iddia eden Boyer, bu yasanın Türk-Fransız ilişkilerini zedelememesini dilediğini belirtti: 

 

"Amacımız ilişkileri zedelemek değil. Ticari ilişkilerin zedeneleceğini düşünmüyorum. Ambargo gibi tehditlerin hayata geçeceğini sanmıyorum. Türkleri gerçeklerle yüzleşmeye davet ediyorum. Bizi hoşgörü ile karşılayacaklarını düşünüyorum."

Valerie Boyer, milletvekillerine 'Türkiye'nin tehditlerini ciddiye almayın' çağrısında bulundu: "Türkiye, Fransa gibi Dünya Ticaret Örgütü üyesi, bizi boykot edemez."

'SARKOZY ERMENİSTAN'I KARDEŞ ÜLKE İLAN ETTİ'

Sarkozy'nin Ermenistan'ı kardeş ülke ilan ettiğini hatırlatan Boyer, "Dostluğun ötesinde ilişkilerimiz var. Ermeniler, Fransa'da yani kendi ülkelerinde huzur içinde yaşamak istiyorlar" diye konuştu.

 

DIŞİŞLERİ BAKANI JUPPE MECLİSTE YOK  

Fransa hükümetinin yasa teklifi görüşmelerine düşük profille katılması dikkat çekti. Özellikle Fransa Dışişleri Bakanı Alain Juppe'nin meclise gelmeyerek, yasaya destek vermemesinin önemli olduğu belirtildi. Juppe, Davutoğlu'yla yaptığı görüşmede de "Biz yaptık, siz yapmayın" diyerek yasa teklifini desteklemediğini açıklamıştı. 

PARLAMENTODA YASALAŞMASI YETERLİ DEĞİL

Teklifin mecliste kabul edilmesi yasalaşması anlamına gelmiyor. Senatonun da meclisten geçen aynı metni oylayıp kabul etmesinin ve Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin bunu imzalayıp resmi gazetede yayınlanmasının ardından yürürlüğe girecek. 

SİYASİ PARTİ TEMSİLCİLERİ KONUŞACAK 

Yasa oylanmadan siyasi grup temsilcileri ve hükümet adına bir bakan söz alacak. Meclisteki bu konuşmaların ardından siyasi parti temsilcileri söz alarak konuşma hakkına sahip. 

Yasa teklifi, 7 Aralık'ta Fransa meclisi yasalar komisyonunda kabul edilmişti. Önceki gün başkanlık divanında hükümetin de itiraz etmemesi üzerine teklif, resmen bugün gündeme alınmıştı.

1 YIL HAPİS 45 BİN EURO

Yasa teklifinde, ''Fransız yasaları tarafından tanınan soykırımların reddi, bir yıl ve 45 bin Euro para cezasına çarptırılır'' ifadesi yer alıyor. Fransa parlamentosu, 29 Ocak 2001 tarihinde, ''Fransa, 1915 yılındaki Ermeni soykırımını tanır'' ifadesiyle kaleme alınan bir yasayı onaylamıştı. 

 

SARKOZY DAHA ÖNCE REDDETMİŞTİ 

Fransa meclisi, 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının inkarının suç sayılmasını öngören bir yasa teklifini 2006 yılında onaylamıştı. Ancak Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, bu teklifin senatoya gelmesini engellediği için teklif yasalaşmamıştı. 

 

Fransa'daki Sosyalistler, bu yasa teklifini geçtiğimiz ayıs ayında senato gündemine getirmiş, ancak ezici bir çoğunlukla teklifin oylanma önerisi reddedilmişti. 

BÜYÜKELÇİ DÖNECEK

Yasa teklifinin kabul edilmesi halinde Türkiye, Paris Büyükelçisi Tahsin Burcuoğlu'nu Ankara'ya geri çekecek. Fransa'nın da diplomatik teamül gereği, Ankara'daki Büyükelçisini Paris'e geri çağırması bekleniyor. 

Teklifin kabul edilmesi halinde, bakan ve milletvekili ve diğer üst düzeyde bürokratların Fransa'ya yapacağı ziyaretlerin askıya alınması bekleniyor. 

2001 yılında kabul edilen yasanın ardından Türkiye eski Paris Büyükelçisi Sönmez Köksal'ı Ankara'ya geri çekerken, Fransa'ya yapılan bütün resmi ve özel ziyaretler askıya alınmıştı. 

 

EKONOMİK İLİŞKİLER ZARAR GÖRECEK 

Yasa teklifinin Fransa meclisinden kabul edilmesi, iki ülke arasında son yıllarda giderek artan ekonomik ilişkileri de olumsuz yönde etkilemesi bekleniyor. 

 

Yasa teklifini engellemek için Paris'e gelen TÜSİAD ve TOBB temsilcileri, THY'nin satın alacağı çok sayıda Airbus uçağı ve Türkiye'nin gelecek 10 için açacağı 100 milyar dolarlık enerji ihalelerinin olumsuz yönde etkilenebileceği uyarısında bulunmuştu. 

2010 yılı rakamlarına göre, Türkiye, Fransa'nın en fazla ihracat yatığı ülkeler sıralamasında 6 milyar 264 milyon Euro ile 11. sırada. Fransa'nın en fazla ithalat yaptığı ülkeler sıralamasında Türkiye, 5 milyar 402 milyon Euro ile 16. sırada. 

Fransa'nın 2011 yılının ilk 10 ayı için Türkiye'ye yaptığı ihracat 5 milyar 693 milyon Euro. Fransa'nın, 2011 yılının ilk 10 ayı için Türkiye'den yaptığı ithalat oranıysa 4 milyar 929 milyon Euro. '


Yorumlar (10)
niyazi 10 yıl önce
Libyaya saldırırken çok iyi dosttunuz ne oldu şimdi
osman yardim 10 yıl önce
yasanin kabulunu beklemeden turkiye hemen firansayla olan tum iliskilerini askiya almali ve elciliklerimiz kabatilmali ulkemizde bulunan firansanin herseyine el konulmali firansayla iliskiler bitirilmeli
mresat 10 yıl önce
Slogan atmakla olmaz bu işler. Halk olarak bilinçli ve sessiz tepki göstermek lazım. Olay çok basit Fransız ürünlerini almayarak tepkimizi ortaya koyarız. Mesela arabalarını almayız. CITROEN, RENAULT, PEGOİT markalardan uzak dururuz.
NİTECPLA 10 yıl önce
biliyorlarki türkler eski türkler değil şimdi sadece konuşma konuşurlar ve icraat yapmazlar atalarımız bir haber yolluyordu avrupaya adamlar hazır ola geçiyorlardı ve yine biliyorlarki türkler her zaman fransaya ve avrupaya muhtaç bizler çalışmazsak bir şey üretmezsek böyle oluruz
nauk ibrahi 10 yıl önce
soykırımları ermeni yaptı aslın da tehcirlere gittiler böylece
mavi ay 10 yıl önce
Bu kadar çocuk olmayalım bizimle dalga geçiyorlar.Bizimkiler yaşlı dedem gibi her şeyi üstüne alınırlar boş ver gitsin it ürür kervan yürür.Bu olay bitecek mat ayının ortasında amerikadaki seneto başlayacak kim ne kabul ederse etsin bize karşı koz kullanmadır bu olaylar ya satacak uçağı ,arabası,şekeri ,tuzu ,unu vardır bunların çekin elçiyi bütün siyası ekonomik ilişkileri sonlandırın avrupa bırlığı antlaşmasını yırtıp atın suratlarına artık onlar koşşun peşimize.
ofli 10 yıl önce
Demokrasinin beşiği ülkelerden birinin soykırım yoktur demeyi suç kabul etmesi, düşünceye uygulanmış bir soy kırımdır. Birde bunu Cezayir'de yaptıklarından sonra kabul edebilmeleri! Pes yani.
mavi yaka 10 yıl önce
Ey Bakan egemen bağış gel türkiyeye bir abdest al tövbe et avrupa birliği kapısında harcadığın günler için Rahmetli Erbakan hoca gibi D8 zirvesini iyi çalışdırın...Bakın almanya-fransa sana yalvarmazmı girmek için
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@