Esad'ın günleri sayılı

ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Susan Rice, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın ''günlerinin sayılı'' olduğunu ifade ederek Esad'ın görevini barışçıl şekilde devretmesinin vaktinin geldiğini söyledi.Büyükelçi Rice, CNN televizyon kanalında ünlü gaz

Dünya 08.02.2012, 09:27
Esad'ın günleri sayılı

ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Susan Rice, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın ''günlerinin sayılı'' olduğunu ifade ederek Esad'ın görevini barışçıl şekilde devretmesinin vaktinin geldiğini söyledi.

Büyükelçi Rice, CNN televizyon kanalında ünlü gazeteci Wolf Blitzer'e verdiği mülakatta, ''Suriye Devlet Başkanı Esad'ın şu an karşısında olsanız yüzüne neler söylerdiniz?'' sorusu üzerine şunları söyledi:

 ''ABD'nin, barış, demokrasi ve daha iyi bir gelecek isteyen Suriye halkının tamamen ve net bir şekilde yanında olduğunu söylerdim. Ona, 'Günlerin sayılı, görevini barışçıl şekilde devretmenin vakti geldi de geçiyor, daha fazla iktidarda kaldıkça kendine, ailene ve ülkene daha çok zarar vereceksin' derdim.''

 Rice, BM Güvenlik Konseyi'nde sadece iki üye ülkenin, yani Rusya ve Çin'in, ''kendi kişisel dar çıkarları'' yüzünden Arap Birliği'nin arabuluculuğunda, Suriye'deki krizin barışçıl şekilde çözümlenmesi yolunda umut veren son derece önemli bir karar tasarısının kabul edilmesini engellemelerinden dolayı herkesin büyük hayalkırıklığı ve kızgınlık duyduğunu belirtti.

 Sorunun halen siyasi yollarla çözülebileceğine inandıklarını ifade eden Rice, ''Bölgedeki dostlarımızla ve ortaklarımızla beraber, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'un 'Suriye'nin Demokratik Dostları'' olarak tanımladığı bir çeşit temas grubu üzerinde aktif olarak duruyoruz. Ekonomik baskıyı hisseden Esad'ın üzerindeki bu baskıyı daha da artırma yollarına bakıyoruz. Bu kapsamda Suriye'nin komşuları olan ortaklarımızla, Arap ülkeleriyle, Avrupa ve diğer bölgelerdeki ortaklarımızla bundan sonraki uygun adımların neler olacağı konusunda danışmalarda bulunacağız'' dedi.

 Rice, ''Biz bu sorunun siyasi ve ekonomik baskı yoluyla çözülebileceğine ve çözülmesi gerektiğine inanıyoruz'' diye konuştu.

 Suriye'de muhalefetin silahlandırılması fikrini destekleyip desteklemediğinin sorulması üzerine ise, Rice, pek çok seçenek üzerinde duracaklarını, ama Suriye'de tam anlamıyla bir iç savaşın çıkmasına yol açacak bir seçeneği tercih etmediklerini belirterek ''Burada amaç sorunu barışçıl şekilde çözmek'' dedi.

 Esad'ın Rusya ve belki de başka ülkeler tarafından desteklendiğini ve silahlandırıldığını söyleyen Rice, Suriye'deki silahlı muhalefetin de -sivil muhalefetten farklı olarak- giderek daha fazla kendini savunma amacıyla şiddete başvurduğunu vurguladı. Rice, ''Bu durum Suriye halkının ve bölgenin çıkarına değil. Askeri seçenekleri konuşmaya başlamadan önce elimizdeki tüm siyasi, ekonomik ve diplomatik yöntemleri kullandığımızdan emin olmak istiyoruz'' dedi.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@