alexa metrics

banner560

banner572

Esad'dan Erdoğan'a cevap

 Başbakan Erdoğan'ın "Esad rejimi bitmiştir" açıklamalarına, "Buna Suriye halkı karar verir" cevabını verdi. Sınır ihlali suçlamalarını da reddetti.Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın siyasi ve basın danışmanı Buseyna Şaban, Şam'da CNNTÜRK program yapımc

Dünya 09.05.2012, 09:45
Esad'dan  Erdoğan'a cevap

 

Başbakan Erdoğan'ın "Esad rejimi bitmiştir" açıklamalarına, "Buna Suriye halkı karar verir" cevabını verdi. Sınır ihlali suçlamalarını da reddetti.

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın siyasi ve basın danışmanı Buseyna Şaban, Şam'da CNNTÜRK program yapımcısı Şirin Payzın'a konuştu.

Şaban, Suriye'nin sınır ihlali yaptığı iddialarına dair "Sorunlar tehditle çözülmez. İhlal iddialarını yalanladık. Türkiye sınırından ülkemize sızan silahlı çeteler var. Türkiye ile 800 kilometrelik uzun bir sınırımız bulunuyor.

Bu sorunlar NATO'yu çağırarak değil iyi ilişkililerle çözülür. Biz, NATO Genel Sekreteri Rasmussen'den bile Suriye'ye saldırmayız açıklamasını duyarken Türkiye'nin beşinci paragraf uyarınca NATO'yu devreye sokarız demesi tuhaf bir çelişki" dedi.

Esad'ın danışmanı, Türkiye'ye sığınan Suriyeliler konusunda Ankara'ya yüklendi: "Ürdün'de 120 bin Suriyeli mülteci var. Bir tane bile çadır yok. Türkiye'nin Suriyelileri ülkelerinden ayrılmaya teşvik ettiğine inanıyoruz. Suriyeliler daha gelmeden onca çadır kamp hazırlandı. Amerika'nın Irak'ı işgali sırasında biz de1.5 milyon Iraklı mülteciye kapımızı açtık hiç lafını etmedik."

MEZHEPSEL BİR SÖYLEM KULLANMAK ÇOK TEHLİKELİ

Şaban, "Suriyeliler birbirlerine dinin, mezhebin ne diye sormaz. Mezhepsel söylemden kısmen Türk hükümeti sorumludur. Üç büyük dinin yaşadığı bir bölge burası. O nedenle mezhepsel bir söylem kullanmak çok tehlikeli" dedi.

Beşar Esad'ın danışmanı Suriyelilerin Türkiye'yi anlamadığını da söyledi, Ankara'nın 'Şam'ı uyardık ama dinlemedi' sözü için sert konuştu: "Liderler ülkeleri için en iyisi olduğunu düşündükleri şeyleri yaparlar. Ailece görüştüğünüz kişiler için böyle konuşmazsınız. Bu yüzden onca açıklamaya rağmen Cumhurbaşkanı Esad sessizliğini korudu." 


Yorumlar (6)
El Turko 10 yıl önce
yemin ediyorum ben bu basbakanla savasa mavasa gitmem arkadas!

ne hali varsa görsün
bindokuzyuzaltmisyedi 10 yıl önce
Biz gitmezsek gitmeyelim nolur.Arkasında 25 milyon fenevbase zamiasi var.Onlar gider
El Turko 10 yıl önce
olabilir bindokuzyüzatmisyedi...

hepsi geberip gider...
pendik 10 yıl önce
bu başbakan bizi ensonunda savaşa sokacak gibi görünüyo,hemde haksız yere !
A.BOZKURT 10 yıl önce
başbakanın arkasında sadece fener değil, menfaatleri ve çıkarları için güce itaat ettikleri içinde başbakanın arkasında olanlar var. başbakan milleti kandırmaya devam etsin barzani topraklarında barınıp beslenen ve sınırları geçip her gün eylem yapan askerlerimizi polislerimizi şehit eden pkk lı teröristlere ve onlara hamilik yapan barzaniye ses yok. barzani efendi kırmızı halılarda en üst düzeyde karşılanıp ağırlansın suriye ye abd istiyor diye posta koy sevsinler sizin delikanlılığınızı
sarıkan 10 yıl önce
sıfır sorun bu olsa gerek sıfır adalet anlayışınıda turkıyede yaşıyoruz başbakanımzı hebsını sıfırladı mıllet onu sıfırlayacak cok yakında

Gelişmelerden Haberdar Olun

@