El Cezire'den AKP Yorumu

Tespitleri: 11 Eylül yaradı. Söyleminde İslami slogana yer vermedi. Şimdi İslami kesimin dinden uzaklaşma, laik kesimin şeriatçılık suçlamaları arasında sıkıştı Arap dünyasının raytingi yüksek televizyonu El Cezire, AKP'lileri mercek altına aldı.

El Cezire'den AKP Yorumu

Tespitleri: 11 Eylül yaradı. Söyleminde İslami slogana yer vermedi. Şimdi İslami kesimin dinden uzaklaşma, laik kesimin şeriatçılık suçlamaları arasında sıkıştı Arap dünyasının raytingi yüksek televizyonu El Cezire, AKP'lileri mercek altına aldı. Ve AKP'lileri Yeni Osmanlılar'' diye niteleyip ilginç tespitler yaptı.

AKP'nin siyasi serüvenini anlatan El Cezire, Milli Görüş'ün bölünme nedenlerini, AKP'nin yükselişini izleyicisine özel röportajlarla aktardı. El Cezire televizyonu Ankara Sorumlusu Yusuf El Şerif tarafından hazırlanan 'Yeni Osmanlılar'adlı belgesel AKP'nin entelektüel kökenini, AKP'yi doğuran ve yükselmesini sağlayan şartları işledi. Türkiye'de muhafazakar kesim Adnan Menderes ve Turgut Özal'la sesini yükselttiği vurgulanan belgeseldeki tespitler şöyle:

* Türkiye'de İslami partiler, Necmettin Erbakan liderliğindeki Milli Görüş de dahil olmak üzere tümü şiddetten uzak durdu, demokratik araçları sonuna kadar kullandı.

* AKP de Milli Görüş kökenli olması nedeniyle İslami partiler arasında yer aldı. Ancak AKP diğer İslami partilerden farklı oldu. Siyasi söyleminde İslami sloganlara yer vermedi

* Özellikle 11 Eylül saldırıları AKP'nin yükselişine önemli bir ivme kazandırdı

* Türk halkı 2001 ekonomik krizi sonrasında AKP'yi tek başına iktidara taşıdı.

* AKP önderliğindeki Türkiye, ABD'nin demokrasinin İslam'la uyumlu olduğunu kanıtlayan bir model işlevi gördü. Bu da partinin yükselişini etkiledi.

* Ancak AKP İslami kesimin dinden uzaklaşma ile laik kesimin şeriatçılık suçlamaları arasında sıkıştı. AKP'nin Batı ile İslam arasında köprü kurmadan önce Türk toplumu içerisindeki bölünmeyi engellemesi gerekir.

HABERE YORUM KAT
Trabzon Haber ve tüm kategorilerimizde yer alan haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler