banner518

Danimarka'da papaz cami temeli attı

Danimarka'nın Arhus kentinde TDV'nin ülkedeki ilk kubbeli ve minareli camisinin temeli törenle atıldı. Caminin temelini, kilise papazı ve Din İşleri Müşaviri birlikte attı.Arhus'un Brabrand semtinde bin 500 kişinin namaz kılabileceği ve 1200 metrekarelik

Dünya 29.08.2014, 18:03
Danimarka'da papaz cami temeli attı

Danimarka'nın Arhus kentinde TDV'nin ülkedeki ilk kubbeli ve minareli camisinin temeli törenle atıldı. Caminin temelini, kilise papazı ve Din İşleri Müşaviri birlikte attı.

Arhus'un Brabrand semtinde bin 500 kişinin namaz kılabileceği ve 1200 metrekarelik alana Danimarka Türk Diyanet Vakfı tarafından yaptırılacak Brabrand Camisi'nin temeli atıldı. Kubbeli ve minareli olarak tasarlanan cami, bu ülkede İslam mimarisiyle inşa edilmiş ve kubbeli minareli ilk camisi olacak.

Yağmur nedeniyle bir depoda yapılan törende konuşan Türkiye'nin Kopenhag Büyükelçisi Mehmet Dönmez, bu şehirde böyle bir ibadethanenin yapılacak olmasını "büyük bir başarı" gördüğünü belirterek, katkısı olanları tebrik etti. Bu caminin diğer Müslümanları da bir araya getirecek bir mekan olacağını ifade eden Dönmez, "Bu mekan, Müslüman ve Türk kültürünün tanıtılacağı bir mekan olacaktır, hayırlı olsun" dedi.

Danimarka Türk Diyanet Vakfı Başkanı ve Din İşleri Müşaviri Ahmet Onay ise kadınların da ibadet ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde bir cami inşa edeceklerini söyledi. Onay, caminin Müslümanlar ve çevrelerindeki Hristiyanlar için huzur ve güven merkezi olması dileğinde bulundu.

Diyanet Vakfı Mütevelli Heyeti İkinci Başkanı Mazhar Bilgin de başka bir amaçla Danimarka'ya geldiklerini ancak cami temel atımına katılmanın nasip olduğunu söyledi.

Bilgin, rızıkları için vatanlarını bırakıp Avrupa'ya yerleşen gurbetçilerin, doğu kültürünün insanları olarak batılılarla birlikte yaşadığını ve birlikte yaşama kültürünü başarıyla sergilediklerini ifade etti. Camilerin, sevgi, saygı, eşitlik, sosyal adalet, yardımlaşma ve dertleşmenin mekanları olduğunu vurgulayan Bilgin, "Camide işçiniz patronunuzla birlikte mahşer gününde Allah'ın huzurunda gibi oturacaksınız. Her hafta camide vaaz verilecek, eğitim yuvası olacak inşallah. Temelini atacağımız bu caminin cemaati bol olsun" ifadelerini kullandı.

-"Bu konuda biraz geç kaldık"-

Brabrand'daki Gellerup Kilisesi'nin Papazı Niels Hviid ise "İbadet yapılan bu mekanda beraberliğinizi görmek güzel bir duygu. İlk defa kubbeli ve minareli bir caminizin olacak olması beni sevindirdi. Gellerup Kilisesi olarak şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da Brabrand Camisi konusunda işbirliğimizi sürdüreceğiz. Burada bahsettiğimiz barış, dayanışma ve güven sözleri, en önemli şeylerdir" diye konuştu.

Papaz Hviid, her şeyden önce insanların ibadet edeceği bir yerlerinin olmasının çok doğal bir hak olduğunu belirtti.

Müslümanların uzun yıllardır Danimarka'da olmalarına rağmen yeterli ve güzel ibadet mekanlarının olmadığını belirterek "Bizim kiliselerimiz var, Müslümanların da camilerinin olması çok doğal, Ortadoğu'da yüzyıllardır kilise ve camiler yanyana biz bu konuda biraz geç kaldık" ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Cuma namazı kılan katılımcılar, daha sonra cami inşaat alanına geçerek temele harç attı.

Din İşleri Müşaviri Ahmet Onay ile Gellerup Kilisesi Papazı Hviid birlikte temele harç attı.


Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@