Çocuk istismarı raporu ortalığı karıştırdı!

İngiltere'de 1997-2013 arasında ülkenin kuzeyindeki Rotherham bölgesinde bin 400 çocuğun suç çetelerinin cinsel istismarına uğradığı ve İngiliz yetkililerin bu durumu engellemek için yeterli önlem almadığını öne süren bir rapor ülkede tartışmalara yol açt

Çocuk istismarı raporu ortalığı karıştırdı!

İngiltere'de 1997-2013 arasında ülkenin kuzeyindeki Rotherham bölgesinde bin 400 çocuğun suç çetelerinin cinsel istismarına uğradığı ve İngiliz yetkililerin bu durumu engellemek için yeterli önlem almadığını öne süren bir rapor ülkede tartışmalara yol açtı.

Profesör Alexis Jay tarafından bağımsız olarak Rotherham Belediyesi için hazırlanan rapordaki bulgulara göre, son 16 yılda Rotherdam'da 11-16 yaş arasındaki yaklaşık bin 400 çocuğun tacize ve tehdide uğradığı, insan ticaretine ve çeşitli istismarlara maruz kaldığı iddia edildi.

Bağımsız raporun, bölgede dikkati çeken bir dizi adli sicil kaydı incelemesi sonrasında hazırlandığı belirtildi. Raporda ayrıca, çocukların kaçırılarak İngiltere'nin kuzey şehirlerinde çocuk ticaretinin parçası olduğu ve fiziksel şiddete maruz kaldığı öne sürüldü.

Bulgulara ilişkin değerlendirmelerde bulunan Profesör Jay, Rotherham bölgesinden sorumlu güney Yorkshire polisinin soruna öncelik vermede başarısız olduğunu vurguladı. Jay, Rotherham Belediyesi'nin bu konuda açıkça başarısız olduğunu, üst düzey yöneticilerin soruna yeteri kadar önem vermediğini dile getirdi.

"Bunca yıl boyunca Rotherham'da çocukların maruz kaldığı cinsel istismarın asıl boyutunu kimse bilmiyor" diyen Jay'in verdiği bilgiye göre, rapor üzerinde çalışan ekip çocukların maruz kaldığı olaylardan bazılarını "üzerine benzin dökülerek yakılmakla tehdit", "silahlı tehdit", "tecavüze tanıklık etmeye zorlama", "çocuğun yaşadıklarını başkalarına anlatması halinde tecavüzle tehdit" şeklinde nitelendirdi.

Rapordaki iddialara göre, mağdurların ifadeleri sonucu suçların daha çok Asya kökenli kişiler tarafından işlendiğini söylemesiyle bu kişiler üzerine odaklanacak Rotherham'daki yetkililer "ırkçı" damgası yemekten endişe duyduklarını ifade etti ve bu nedenle gereken önlemleri almadı.

Raporda, bazı durumlar örnek gösterilerek "kaybolan çocukların polise bildirilmesi", "bilinmeyen kişiler tarafından çocukların takip edilmesi" ve "bilinmeyen adamlarla okuldan çıkması" gibi durumlardan yetkililerin haberdar edildiği belirtildi.

Cinsel istismara uğrayanlar arasında beyaz çocukların da bulunduğu ancak asıl yoğunluğun Pakistan, Keşmir ve Rumen toplumuna ait çocuklardan oluştuğu öne sürüldü.

Raporun yayımlanması ve ülke gündeminde şok etkisi yaratmasının ardından Rotherham Belediyesi Meclis Başkanı Roger Stone istifasını açıkladı. 2003 yılından beri başkanlık görevini yürüten Stone, "Lider olarak, açıkça ifade edilmiş tarihi başarısızlıkların sorumluluğunu almanın doğru olduğuna inanıyorum" dedi.

Rapor, çocuk istismarına ilişkin yetkililerin ilgisizliği tartışmalarını da beraberinde getirdi. İngiltere'deki skandalın yaşandığı bölgenin güvenliğinden sorumlu güney Yorkshire Polis Teşkilatı Müdürü Shaun Wright'a "istifa et" çağrıları arttı. Bazı siyasetçiler ve bölge sakinleri, raporda yer alan bulgular doğrultusunda Shaun Wright'in istifasını vermesi gerektiğini savunuyor. İşçi Partisi'nden İngiliz basınına yapılan açıklamada da "Bu rapor ışığında doğru olan Shaun Wright'in istifasını vermesi" ifadesi yer aldı.

Başbakanlık'tan yapılan açıklamada ise "Bu soruşturmayla yerel birimlerin başarısız olduğunun ortaya çıkması dehşet verici" denildi.

Shaun Wright, 2005-2010 yılları arasında Rotherham Belediyesi'ndeki çocuk biriminden sorumlu İşçi Partili Belediye Meclis Üyesi idi.

HABERE YORUM KAT
Trabzon Haber ve tüm kategorilerimizde yer alan haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler