banner526

banner533

banner513

CERN'in bilim adamları geliyor

Türkiye, Avrupa Nükleer Araştırmalar Merkezi'ndeki (CERN) ''Büyük Hadron Çarpıştırıcısı'' (LHC) deneylerinde çalışan çeşitli ülke araştırmacılarının katılacağı ''Enabling Grids For E-SciencE-EGEE Konferansı''na ev sahipliği yapacak. Avrupa Birliği 7. Çerç

Dünya 15.09.2008, 09:08
CERN'in bilim adamları geliyor

Türkiye, Avrupa Nükleer Araştırmalar Merkezi'ndeki (CERN) ''Büyük Hadron Çarpıştırıcısı'' (LHC) deneylerinde çalışan çeşitli ülke araştırmacılarının katılacağı ''Enabling Grids For E-SciencE-EGEE Konferansı''na ev sahipliği yapacak.

Avrupa Birliği 7. Çerçeve Program Projesi EGEE-III (Enabling Grids for E-sciencE) kapsamında her yıl farklı bir ülkede düzenlenen EGEE Konferansı bu yıl EGEE'08 adıyla 22-26 Eylül 2008 tarihlerinde İstanbul'da, Harbiye Askeri Müzesi'nde gerçekleştirilecek.

EGEE-III projesi, Avrupa'daki pek çok bilgisayarın ortak kullanımını sağlayan ''Grid'' teknolojisinin alt yapılarını birbirine bağlıyor.
Dünyanın pek çok yerinden yaklaşık 600 kişinin katılacağı EGEE'08'e CERN LHC deneyleri kapsamında çalışan farklı ülkelerden araştırmacılar da katılacak.

Bilim tarihinin en kapsamlı ve en geniş katılımlı deneyi olarak dikkat çeken LHC deneyiyle ilgili özel oturumların da yapılacağı konferansa projenin Türk ortağı TÜBİTAK Ulusal Akademik Ağ ve Bilgi Merkezi (ULAKBİM) ev sahipliği yapacak.

Yorumlar (1)
karsiyanlal 12 yıl önce
ne biliyorlar ki ne olduğunu bize anlatacaklar gitseler ne olur gelseler ne olur belki muhabbette fıkra öğrenmişlerdir yeni onu anlatırlar :) fizik kim biz kim

Gelişmelerden Haberdar Olun

@