7m


7m

hyundai

CERN verileri Türkiye'ye gelecek

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Avrupa Nükleer Araştırmalar Merkezi'nde (CERN) gerçekleştirilen ''büyük patlama'' deneyi verilerini, ortak bilgisayar ağı (TR-Grid) ile Türk araştırmacıların hizmetine sunacak. Türk araştırmacılar,

Dünya 18.09.2008, 11:32
CERN verileri Türkiye'ye gelecek

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Avrupa Nükleer Araştırmalar Merkezi'nde (CERN) gerçekleştirilen ''büyük patlama'' deneyi verilerini, ortak bilgisayar ağı (TR-Grid) ile Türk araştırmacıların hizmetine sunacak.

Türk araştırmacılar, TÜBİTAK'ın sisteminde bulunan simülasyon, modelleme ve analiz yazılımları ile ''büyük patlama'' verilerini kullanarak CERN benzeri çalışmaları Türkiye'de yapabilme olanağına kavuşacak.
TÜBİTAK Ulusal Ağ ve Bilgi Merkezi (ULAKBİM) Türkiye'de tüm üniversite ve araştırma kurumlarını birbirine bağlayan bilgisayar ağı oluşturma ve ülke genelinde tüm araştırmacılara bilgi ve belge hizmetleri vermek üzere faaliyet gösteriyor.

ULAKBİM, 2003 yılında aldığı bir kararla, bilgisayarların hesaplama ve veri depolama kaynaklarını internet üzerinden paylaşmayı sağlayan ortak bilgisayar ağı da denilen ''grid sistemi'' çalışmalarına 128 işlemcili küme bilgisayar sistemini kurarak başladı.

Avrupa'daki grid projelerine de ortak olan ULAKBİM, son olarak CERN'deki deney verilerinin Türk araştırmacıların hizmetine sunulması için çalışmalar yürüttü.

Bu çalışmalar sonucunda 10 Eylül 2008'de başlayan CERN deneylerinde ortaya çıkan verilerin bir kısmı düzenli olarak Avrupa'daki ortak bilgisayar ağı sistemi olan ''Enabling Grids for E-sciencE (EGEE)'' altyapısı üzerinden Ankara'daki Türkiye'nin ortak bilgisayar ağı TR-Grid Tier 2 veri merkezlerine akacak. Bu merkezlerde depolanacak veriler, Türkiye'de bulunan tüm araştırmacı ve akademisyenlerin kullanımına açık olacak.


Yorumlar (1)
karsiyanlal 14 yıl önce
güldürmeyin beni ; akademisyenler hazırı varken üretmezler ki ver öğrenciye araştırsın ; 2 milyar maaşlan ne gerek varki strese :)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@