Cepten oy kullanılacak

Estonya Parlamentosu, 2011'den itibaren seçmenlerin oylarını cep telefonlarından kullanmalarına olanak sağlayan yasayı onayladı. Cep telefonundan oy kullanılması projesinin sorumlularından Liia Hanni, yaptığı açıklamada, ''Seçmenlerin cep telefonlarından

Dünya 11.12.2008, 20:10
Cepten oy kullanılacak
Estonya Parlamentosu, 2011'den itibaren seçmenlerin oylarını cep telefonlarından kullanmalarına olanak sağlayan yasayı onayladı.

Cep telefonundan oy kullanılması projesinin sorumlularından Liia Hanni, yaptığı açıklamada, ''Seçmenlerin cep telefonlarından oy kullanacağı sistemin tam olarak güvenli olduğunu'' söyledi.

''Ancak bu, oy kullanmak için herhangi bir cep telefonuna sahip olmanızın yeterli olacağı veya kısa mesaj göndererek oy kullanabileceğiniz anlamına gelmiyor'' diye konuşan Hanni, yalnızca onaylanmış SIM kartına sahip olanların bu olanaktan yararlanabileceğini kaydetti. Hanni, bu SIM kartların sahiplerinin kimlik doğrulamasının yapılacağını bildirdi.

Estonya, 2005'teki yerel seçimlerde internet üzerinden oy kullanılan ilk ülke olmuş ve bu seçimlerde, seçmenlerin yüzde 2 kadarı internetten oy kullanmıştı.

Ülkede geçen yılki genel seçimlerde de internetten oy kullanıldı. Estonya seçim yasasına göre seçmenler, ev veya işyerlerindeki bilgisayarlardan oy atabiliyorlar.

Estonya, AB ülkeleri arasında üst düzey teknolojinin en çok kullanıldığı ülkeler arasında yer alıyor.



Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@