Büyük operasyon! Cumhurbaşkanı da kaçtı...

10 ülkenin katıldığı operasyonda İran destekli Şii Husilerin denetimindeki Başkent Sana havadan bombalandı. Başkent Sana'da Husi militanları uçaksavar bataryalarıyla Suudi Arabistan jetlerine ateş açtı. Kentte yoğun uçaksavar sesleri duyuldu. Suudi Arabis

Dünya 26.03.2015, 08:40
Büyük operasyon! Cumhurbaşkanı da kaçtı...
10 ülkenin katıldığı operasyonda İran destekli Şii Husilerin denetimindeki Başkent Sana havadan bombalandı.
 
Başkent Sana'da Husi militanları uçaksavar bataryalarıyla Suudi Arabistan jetlerine ateş açtı. Kentte yoğun uçaksavar sesleri duyuldu.
 
Suudi Arabistan'ın hava operasyonu düzenlediği Yemen'de, Husilere ait el-Mesire televizyonundan, tüm sağlık personelinin acilen hastanelerde görevlerinin başına geçmeleri yönünde duyuru yapılıyor.
 
ABD Başkanı Obama operasyona lojistik ve istihbari destek talimatı verdi. Bir destek açıklaması da Mısır'dan geldi.
 
Suudi arabistan, Cumhurbaşkanı Abdu Rabbu Mansur Hadi'nin sarayın terk ederek deniz yoluyla kaçmasının ardından iç savaşa bir adım daha yaklaşan Yemen'e askeri operasyon başlattı. Suudi Arabistan'ın Washington Büyükelçisi Adel al-Jubeir, ülkesinin başını çektiği ve 10 ülkeden oluşan koalisyon güçlerinin, "Yemen halkını ve meşru Yemen yönetimini korumak için", Ocak ayından bu yana Şii Husilerin denetimindeki Başkent Sana'ya hava saldırıları başladığını duyurdu. Suudi Arabistan Büyükelçisi, Şii inanışlı Husi isyancılarının, İran tarafından desteklendiklerini savundu.
 
Suudi Arabistan'ın, Yemen'deki Husilere yönelik bu gece  başlattığı hava operasyonunda, başkent Sana'da yer alan Daylami hava üssü  vuruldu.
 
SAVAŞ UÇAKLARI BOMBALADI
 
Husilere karşı hava operasyonu devam ederken ilk belirlemelere göre,  Suudi Arabistan savaş uçakları Sana'daki Daylami hava üssünü bombaladı.  Operasyonda, hava üssündeki uçaksavar bataryaları ile 4 savaş uçağının etkisiz  hale getirildiği, Sana'nın güneyindeki Husilere ait askeri kampların da vurulduğu  ifade edildi.
 
    Suudi Arabistan'ın Washington Büyükelçisi Adil el-Cubeyr, ABD'de  yaptığı açıklamada, operasyonun saat 19.00'da (TSİ 01.00) başladığını  kaydetmişti. Cubeyr, Husilerin "her zaman şiddet yolunu seçtiğini" belirterek,  "Yemen halkını ve meşru hükümeti korumak için gerekli her şeyi yapacağız"  demişti. Operasyona bazı Körfez ülkeleriyle 10 ülkenin destek verdiğini kaydeden  Cubeyr, Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur el-Hadi'nin talebi üzerine operasyona  başladıklarını vurgulamıştı.
 
    Yemen Cumhurbaşkanı Hadi, Husilerin Aden'e ilerleyişi üzerine bu  kentteki konutundan ayrılmıştı. Mansur, önceki gün hem BM Güvenlik Konseyi hem de  Arap ülkelerine mektup göndererek, Husilerin ilerleyişinin engellenmesi için  askeri müdahale dahil her türlü önlemi almalarını istemişti. Suudi Arabistan'ın hava operasyonu düzenlediği Yemen'de, Husilere ait  el-Mesire televizyonundan, tüm sağlık personelinin acilen hastanelerde  görevlerinin başına geçmeleri yönünde duyuru yapılıyor.
 
ABD, Yemen'deki askeri operasyonlarda, askeri ve istihbat desteğini  koordine etmek için ABD ile Suudi Arabistan'ın "Ortak Plan Hücresi" oluşturduğunu  bildirdi.
 
OBAMA'DAN DESTEK TALİMATI
 
ABD Başkanı Barack Obama, Yemen'de Körfez İşbirliği Konseyi'nin önderliğindeki askeri operasyonlara lojistik ve istihbarat desteği verilmesi yönünde emir verdi.
 
Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Bernadette Meehan, yaptığı yazılı açıklamada, ABD’nin Husilerin Yemen’in seçilmiş hükümetine karşı askeri eylemini güçlü biçimde kınadığını kaydetti.
 
Bu eylemlerin geniş çaplı istikrarsızlığa ve Yemen halkının iyiliği ve güvenliğini tehdit eden kaosa neden olduğunu belirten Meehan, ABD’nin bölgesel partnerler ve Yemen Cumhurbaşkanı Hadi ile yakın temas halinde bulunduğunu ifade etti. 
Meehan, açıklamasına şöyle devam etti:
 
“Bozulan güvenlik durumuna yanıt olarak Suudi Arabistan, Körfez Arap Ülkeleri İşbirliği Konseyi (KİK) üyeleri ve diğerleri, Suudi Arabistan sınırını savunmak ve Yemen’in meşru hükümeti korumak için askeri eylem başlattı. KİK üyelerinin daha önce açıkladığı gibi, bu eylemi, Hadi’nin talebi üzerine yapıyorlar. ABD, Suudi Arabistan ve KİK partnerlerimizle, onların güvenliği ve ortak çıkarları konularında yakın koordinasyon içindedir. KİK’in eylemlerini Husilerin şiddetine karşı savunma amaçlı olarak, ABD Başkanı Obama, KİK önderliğindeki askeri operasyonlara lojistik ve istihbarat desteği tedariki emrini verdi. Bu eylemleri destekleme bağlamında, ABD güçleri Yemen’de doğrudan askeri eyleme girmese de ABD’nin askeri ve istihbarat desteğini koordine etmek için Suudi Arabistan ile Ortak Planlama Hücresi oluşturuyoruz."
 
Husilerin istikrarsızlığa neden olan askeri eylemlerini bir an önce durdurmasını şiddetle tavsiye ettiklerini ifade eden Meehan, grubun siyasi diyaloğun parçası olarak müzakerelere dönmesi çağrısında bulundu. 
 
Yemen Cumhurbaşkanı Hadi, önceki gün hem BM Güvenlik Konseyi hem de Arap ülkelerine mektup göndererek, Husilerin ilerleyişinin engellenmesi için askeri müdahale dahil her türlü önlemi almalarını istemişti.
 
Suudi Arabistan, Dışişleri Bakanı Faysal'ın 'Yemen'de barışçıl çözüm olmazsa gerekeni yaparız" açıklamasının ardından Yemen sınırına ağır silah, tank ve diğer askeri teçhizatları yığmaya başlamıştı. Reuters'e konuşan ABD'li yetkililer, Suudi Arabistan’ın Yemen ile sınır bölgesinde yoğunlaştırdığı askeri sevkiyatın 'önemli’ olduğunu belirtti. Yetkililerden biri, İran destekli Şii Husilerin Yemen’in güneyine ve Yemen Devlet Başkanı Abdurrabu Mansur Hadi’nin siyasi faaliyetlerini yürüttüğü Aden'e saldırmaları halinde, Hadi'yi korumak amacıyla hava saldırılarına hazırlanıyor olabileceğini belirtmişti.
 
Suudi Arabistan Savunma Bakanı Muhammed Bin Selman Bin Abdulaziz ise, dün ülkenin Yemen sınırında konuşlanan askeri gücü ve teçhizatlarını bizzat denetlemişti.
 
'Saldırganlığa karşı gerekli adımları atacağız'
 
Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Suud Faysal, Pazartesi günü Yemen’deki krizin barışçıl yollarla çözülmemesi halinde bölge ülkelerinin 'saldırganlığa karşı gerekli adımları atacağını' söylemişti.
 
Faysal, “Yemen'deki sorunun siyasi ve barışçıl yollarla çözülmesini umut ediyorum ama bu gerçekleşmezse bölge ülkeleri saldırganlığa karşı gerekli adımları atacaktır.
 
Elimizden geldiğince Yemen Devlet Başkanı Mansur Hadi’ye destek vereceğiz. Bunu sadece bir tarafı savunmak için değil Yemen’in istikrarını sağlamak için yapacağız” ifadelerini kullanmıştı.
Riyad ilk kez Yemen'deki İran varlığına karşı bu kadar net ve sert bir ton kullanıyor.
İran, Yemen'de Şii Husilerin 21 Eylül 2014’te Sana’yı ele geçirmesinin ardından hem siyasi hem de maddi ve askeri olarak harekete desteğini artırdı.
 
Son olarak Husiler darbe girişiminde bulunurken, İran, Yemen Devlet Başkanı Mansur Hadi’nin güneydeki Aden’e sığınması ve Cumhurbaşkanlığı koltuğundan istifasını geri çekmesine tepki göstererek Husileri siyasi anlamda desteklediğini duyurmuştu.
 
Çatışmalar Aden sınırında
 
Aden'de, devrik Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih ve Husi Ensarullah Hareketi yanlısı olduğu belirtilen 39. Zırhlı Tugay'a bağlı birliğin, Hadi yanlısı Halk Komiteleri'yle girilen çatışmaların ardından Uluslararası Aden Havalimanı'nı ele geçirdi.
 
Ancak Yemen Cumhurbaşkanı Abdurrabbu Mansur Hadi yanlısı Halk Komiteleri'nin, karşı saldırı düzenleyerek Aden Havalimanındaki kontrolü yeniden ele geçirdiği belirtildi. Çatışmalarda ölen ya da yaralananlara ilişkin bilgi vermeyen kaynaklar, çatışmaların, havalimanı etrafında yer yer devam ettiğini aktardı.
 
Husiler, ülkenin en büyük hava üssü olan ülkenin güneyindeki Aned'i ve geçici yönetim merkezi Aden'e 60 kilometre uzaklıktaki Lahic kentini de dün ele geçirmişti.
Cumhurbaşkanlığına yakın kaynaklardan edinilen bilgilere göre Yemen Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi tüm devlet kurumlarındaki çalışanlara ve Aden halkına işyerlerini kapatıp evlerine dönmeleri talimatı verdi.
 
MISIR OPERASYONA DESTEK VERDİ
 
Mısır, Arap ülkelerinin Yemen'deki Ensarullah  Hareketi'ne (Husiler) yönelik başlattığı askeri operasyonu askeri ve siyasi  olarak desteklediğini duyurdu.
 
    Mısır Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, "Mısır,  kardeş ülke Yemen'de son haftalarda siyasi ve güvenlik konularında ciddi çöküşü,  meşru kurumlara el konulmasını, şiddet ve terörün yayılmasını çok endişeli bir  şekilde takip etmiştir. Mısır, uzun zamandan beri terör ve şiddet olaylarını  tamamen reddettiğini duyurmuş, ulusal diyalog konferansının kazanımlarının  tamamının uygulanmasını ve meşruiyete saygı duyulmasını istemiştir" ifadesi  kullanıldı.
 
    Açıklamada, "Mısır, Yemen Cumhurbaşkanı Abdurrabu Mansur Hadi'nin  talebi üzerine ülkedeki meşru hükümeti destekleyen koalisyon ülkelerinin adımını  (askeri operasyonu) askeri ve siyasi olarak desteklediğini ilan ediyor. Bunu,  Arap Körfez bölgesi ve Arap ulusal güvenliğine yönelik tarihi sorumluluğundan  hareket ederek yapıyor" değerlendirmesinde bulunuldu.
 
    Ayrıca Mısır'ın, Yemen'in güvenliği ve istikrarını savunmak, birliğini  korumak ve kardeş Arap ülkelerinin güvenliğini muhafaza etmek için koalisyon  ülkelerinin Husilere yönelik askeri operasyonlarına gerektiğinde hava, kara ve  deniz güçleriyle katılmak için Suudi Arabistan ve Körfez ülkeleriyle koordinasyon  yürüttüğü de kaydedildi.
 
    Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) üyesi Suudi Arabistan, Birleşik Arap  Emirlikleri, Bahreyn, Katar ve Kuveyt de yaptıkları ortak yazılı açıklamada,  Yemen Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi'nin çağrısına yanıt verme kararı  aldıklarını duyurdu. KİK üyesi Umman Sultanlığı ise ortak açıklamada yer almadı.
 
    Açıklamada, "Geçmişten beri ülkenin güvenliği ve istikrarıyla  oynamaktan vazgeçmeyen dış güçlerin maşası olan ve olmaya da devam eden Husi  militanların saldırısından kardeş Yemen ve halkını korumak için Cumhurbaşkanı  Hadi'nin çağrısını yanıtlama kararı aldık" ifadesine yer verildi.


Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@