Burası da Ziraat Bankası!

Bağdat'ın en sıcak bölgelerinden, şehrin kuzey doğusundaki El Veziriye semtinde, Türkiye'nin Bağdat Büyükelçiliği yakınında bulunan Ziraat Bankası şubesi, yoğun güvenlik önlemleri altında Iraklı ve Türk müşterilerine her tür bankacılık hizmetini sunuyor.I

Dünya 02.12.2008, 15:30
Burası da Ziraat Bankası!

Bağdat'ın en sıcak bölgelerinden, şehrin kuzey doğusundaki El Veziriye semtinde, Türkiye'nin Bağdat Büyükelçiliği yakınında bulunan Ziraat Bankası şubesi, yoğun güvenlik önlemleri altında Iraklı ve Türk müşterilerine her tür bankacılık hizmetini sunuyor.

Irak'ta mezhepsel çatışmaların dorukta olduğu zamanda kuruluş çalışmalarına başlanan ve bu yıl başından itibaren faaliyete geçen Ziraat Bankası Bağdat şubesi, Irak hükümetinden güvenlik hizmeti sağlayamadığı için kendi imkanlarını kullanıyor. Müşterilerin ve çalışanların güvenliğini sağlamak için tam bir kale gibi korunan, etrafı ve üstü dikenli tellerle çevrili olan binaya girmek, ancak yoğun bir aramadan geçtikten sonra eskort eşliğinde mümkün oluyor.

Ziraat Bankası Bağdat Şubesi Müdürü Yesur Meylani, kuruluş çalışmalarına çok zor şartlarda 2006 yılının kasım ayında başladıklarını ve ilk yabancı banka olma özelliği taşıdıklarını belirtirken, şunları anlattı:
“Zorluk derseniz buradaki her şey zordur. Burada her şeyden önce güvenlik sorunu var. Güvenliğimizi kendimiz sağlıyoruz. Binamızı fiziki olarak güçlendirmekle başladık. 24 güvenlik personelimiz var. Bunlar güvenliğimizi sağlıyor. Yeteri kadar silah ve cephanemiz var. Şu ana kadar kayda değer, şahsımıza dönük bir sıkıntımız olmadı. Ama çevremizde onlarca, yüzlerce olaya şahit olduk. Banka çalışanlarının ve müşterilerin güvenliğini sağlamak için binanın yarıya yakın kısmı çelik levhalarla ve kurşun geçirmez camlarla kaplanmış durumda, arabamız da kurşun geçirmez. Şubemizde, bankacılık hizmetini sunan, Türkiye'den atanmış 3 Türk personelimiz ve zaman zaman sayıları değişse de 8 Iraklı personelimiz de var. Iraklı personelimiz Türkmen ve Araplar'dan oluşuyor."

Güvenliğin yanı sıra birçok alanda zorluklarla karşılaştıklarını ifade eden Meylani, Arapça-İngilizce sistem bulup bunu Ziraat Bankası'na adapte etmekte büyük sıkıntı yaşadıklarını, bunu gerçekleştirdikten sonra da 2008 yılının Ocak ayında faaliyete başladıklarını kaydetti.

Şu an tam teşekküllü bir şube olarak faaliyetlerine devam ettiklerini söyleyen Meylani, "Ümidimiz, Irak gibi bankacılığın gelişmediği bir ülkede örnek bir model oluşturmak. Şu anda Türk iş adamlarının ve Türkiye ile irtibatı olan insanların her türlü işlemlerini yapabilecek durumdayız. Yeni faaliyete geçmiş olmamıza ve açılmamızla ilgili herhangi bir reklam ve duyuru yapmamıza rağmen beklediğimizden daha iyi sonuçlar alıyoruz. Müşterilerimizin yarıya yakını Iraklılar'dan oluşuyor” dedi.

Bu arada, bankanın Iraklı müşterileri, Ziraat Bankası'nın verdiği hizmetten son derece memnun olduklarını ve bankanın Iraklı bankalardan daha fazla güvendiklerini dile getiriyor.

Bağdat'ta Ziraat Bankası'nın bir şubesinin açıldığını yeni duyduğunu dile getiren bankanın yeni müşterisi Suham Ali Mecid, "Türk bankası, Irak bankalarından daha güvenli. Ziraat Bankası aracılığıyla havale göndermek daha kolay. Türkiye'de öğrenim gören oğluma para göndermek için buradayım. Oğluma göndereceğim paranın hızlı ve güvenli bir şekilde ulaşacağı konusunda şüphem yok" dedi.Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@