alexa metrics

banner560

banner572

tuvturk

Bu Kedi Eceli Geleni Anlıyor

ABD'nin Rhode Island eyaletinde çoğu Parkinson ya da Alzheimer hastası olan yaşlıların kaldığı Steere House Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi'nde yaşayan bir kedi, hastaların ne zaman öleceğini biliyor. “Oscar” adlı erkek kedi, bakımevi sakinlerinin yanında

Dünya 27.07.2007, 15:24
Bu Kedi Eceli Geleni Anlıyor

ABD'nin Rhode Island eyaletinde çoğu Parkinson ya da Alzheimer hastası olan yaşlıların kaldığı Steere House Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi'nde yaşayan bir kedi, hastaların ne zaman öleceğini biliyor. “Oscar” adlı erkek kedi, bakımevi sakinlerinin yanında yatarak, hastanın ölümünün yakın olduğunu haber veriyor.

Oscar'n yanına yattığı yaşlı, en geç 4 saatte ölüyor. Brown Üniversitesi'nden Prof. Dr. David Dosa, kedinin 25 kez doğru tahminde bulunduğunu yazdı. Oscar bir hastanın yanına yattığında, yaşlının yakınlarına haber verildiğini söyleyen Dosa, aile üyelerinin, hastanın son saat ve dakikalarında yanında olabildiğini ifade etti.

VİZİTEYE ÇIKIYOR


2 yaşındaki Oscar, bakımevinde büyüdü. Çalışanlar, 6 aylıkken doktorlar gibi odaları dolaşan Oscar'ın hastaları kokladığını fark etti. Brown Üniversitesi'nden Joan Teno, “Oscar tahmin konusunda uzmanlardan daha başarılı” dedi.

 Bilim adamları Oscar'ın bu yeteneğine açıklama getiremiyor. Uzmanı Nicholas Dodman, bu olayın biyokimyasal bir açıklaması olabileceğine inanıyor.


Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@