Bu bakteri altın üretiyor

 Michigan Eyalet Üniversitesi Mikrobiyoloji ve Moleküler Genetik Bölümü'nden Prof. Kazım Kashefi ile Doç. Dr. Adam Brown, "Cupriavidus metallidurans" bakteriler ile doğada bulunan zehirli bir kimyasal sıvı olan ve hiçbir maddi değeri olmayan altın klorürü

Dünya 05.10.2012, 20:53
Bu bakteri altın üretiyor

 

Michigan Eyalet Üniversitesi Mikrobiyoloji ve Moleküler Genetik Bölümü'nden Prof. Kazım Kashefi ile Doç. Dr. Adam Brown, "Cupriavidus metallidurans" bakteriler ile doğada bulunan zehirli bir kimyasal sıvı olan ve hiçbir maddi değeri olmayan altın klorürü bir araya getirdi.
 
Bakterinin altın klorürdeki zehirli ve atık maddeleri yediği ve bir hafta içinde kimyasal maddenin yüzde 99,9 oranında som altın külçesine dönüştüğü gözlemlendi.
 
Laboratuvarda üretilen altının gerçek değeri henüz bilinmiyor.
 
Kashefi ve Brown, kompakt laboratuvarlarında yaptıkları keşfin, doğada sürekli meydana gelen bir olay olduğuna inandıklarını belirtti.
 
İkilinin "Metal Severin Büyük Eseri" adını verdikleri ve daha çok enstalasyon sanat eserine benzeyen kompakt laboratuvarı, dünyanın en önemli dijital kültür, elektronik ve interaktif sanat festivali kabul edilen Prix Ars Electronica'da mansiyon ödülüne layık görüldü.
 
"Mikrobik Simya" olarak tanımladıkları sürecin büyük miktarda altın üretimi yapılamayacak kadar yüksek maliyetli olduğuna işaret eden Kashefi, değersiz maddeleri altına dönüştürme hayali peşinden koşanların ise şansı olmadığını sözlerine ekledi.
Yorumlar (1)
cinneş marnş 8 yıl önce
keşke bu yolla binlerce ve binlerce ton altın üretseler de, altın denilen bu bela piyasadan yok olsa...

bi işe yaradığı yok..ne işi yarıyor. ne yenilir, ne herhangi bişe yapılır. yok mu ya, paslanmıyormuş. çok büyük iş olmuş. kaldırsınlar ortadan yer yüzünün bu fesat madenini suni olarak ürete ürete de dünya huzur bulsun..

bir de suni olarak fiatını yükseltip alçatmaz mı dünyanın rezil spekülatörleri, milleti soyuyorlar milleti bu it takımı spekülatörler.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@