Bu ağaç kanıyor

Sokotra Dünya'nın kıtasal kökenli bölgeleri içerisinde en izole durumdaki yerlerinden bir tanesidir. Takımadalar büyük ihtimalle Afrika'dan fay kırılması ile Orta Pliyosen devrinde ayrılmıştır, aynı çatlak olayı kuzeybatısındaki Aden Körfezi'nin açılmasın

Dünya 11.05.2010, 21:03
Bu ağaç kanıyor

Sokotra Dünya'nın kıtasal kökenli bölgeleri içerisinde en izole durumdaki yerlerinden bir tanesidir.

Takımadalar büyük ihtimalle Afrika'dan fay kırılması ile Orta Pliyosen devrinde ayrılmıştır, aynı çatlak olayı kuzeybatısındaki Aden Körfezi'nin açılmasını sağlamıştır.

Sokotra'nın en ilginç ve en görülesi yanı dünyada sadece bu adada bulunan bir ağaç. Ağacın yerel dildeki adı 'Şecere-ül Adem'. (Adem'in Soyağacı)

'Kanlı Ejder Ağacı' (Draceana cinnabari) diyen Sokotralılar da var. İlk bakışta ters dönmüş bir şemsiyeyi andıran dalları yerçekimine meydan okur gibi yukarı doğru uzayan bu ağaç birçok efsaneyi içinde barındırıyor. Adanın Müslüman halkına göre ağaç insanlığın ilk gününden bugüne kan bağlarını simgeliyor ve Hz. Adem'in insanlığın kötüleşen hali için döktüğü kanlı gözyaşlarını simgeliyor. Ağacın en ilginç yanı dallarını sert bir cisimle kazıdığınızda gövdesinden kırmızı kan benzeri bir sıvı akması. Afrika kökenli adalılar iki erkek kardeşin kan davası güdüp birbirlerini öldürmelerinden sonra bu ağacın oluştuğuna inanıyorlar.

 Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (2)
hebelehubele 11 yıl önce
ağacı kazıyınca ona zarar vermiş oluyorsunuz. o kana benzeyen şey de reçine oluyor haliyle. her şeyi böyle batıl olaylara bağlamak anlamsız...
seffah 11 yıl önce
çok uzakta değil pelitliden yukarı Kavalaya çıkın.. Caminin anındaki mezarlıkta bir tane şehitdimizin mezarı var.. Tam başucunda tıpkı bu ağaç gibi kan ağlayan çam ağacı var.. Gözünüzle görün.. Ağacı araladığınızda kızmızı zifir akıyor..

Gelişmelerden Haberdar Olun

@