BND Hillary Clinton'u dinlemiş

Almanya Dış İstihbarat Servisi BND'nin eski ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'un telefonunu dinlediği iddia edildi. Süddeutsche Zeitung'un haberine göre BND, Clinton'un Dışişleri Bakanlığı yaptığı dönemde farklı bir dinleme yaparken dinlemeye takıldı.

BND Hillary Clinton'u dinlemiş
Almanya Dış İstihbarat Servisi BND'nin eski ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'un telefonunu dinlediği iddia edildi.
 
Süddeutsche Zeitung'un haberine göre BND, Clinton'un Dışişleri Bakanlığı yaptığı dönemde farklı bir dinleme yaparken dinlemeye takıldı. Gazete iddiasını BND'de ABD adına casusluk yaparken yakalanan ajanın, CIA'e ilettiği evraka dayandırdı.
 
Gazete, Clinton'un ABD'ye ait bir hava aracından yaptığı görüşmenin kaydedildiğini belirtti. İsmini açıklamadığı bir hükümet yetkilisinin bu görüşme kaydının silinmemesini "ahmaklık" olarak nitelediğine dikkati çekti.
 
ABD'li yetkililerinde ellerindeki belgeye dayanarak Alman yetkililere kendilerinin dinlenildiğini bilgisini verdikleri ve hatta ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin mevkidaşı Frank Walter Steinmeier ile bu konuda görüştüğü ifade edildi.
 
Alman hükümet çevreleri ise ABD'nin sistematik şekilde dinlendiği iddialarına karşı çıkıyorlar.
 
Spiegel Online internet sitesi ise Clinton'un konuşmasının 2012'de dinlenildiğini, BND'nin terör zanlısı bir kişiyi dinlemesi esnasında aynı frekansı kullanan Clinton'un da dinlemeye takıldığını iddia etti.
 
ABD'li bir gizli istihbarat çalışanının Bild gazetesine yaptığı açıklamada ise ABD Dışişleri Bakanı telefonunun, ABD Başkanı Obama'nın telefonu gibi kriptolandığını, Almanların bunu çözmeyi başarması durumunda bunun etkileyici olacağı ifade edildi.
 
İstihbarat çalışanının Clinton'un telefon görüşmesini muhtemelen güvenli olmayan bir hattan gerçekleştirdiğini tahmin ettiğini belirttiği kaydedildi.
 
Temmuz başında, Almanya Federal İstihbarat Teşkilatı (BND) ve Savunma Bakanlığında çalışan 2 kişinin ABD adına casusluk yaptıklarının ortaya çıkması, ABD ile Almanya arasında diplomatik krize yol açmıştı. Bunun üzerine Amerikan istihbaratının Berlin'deki en üst düzey temsilcisi Almanya'nın talebi üzerine ülkeden ayrılmıştı.
 
ABD Ulusal Güvenlik Kurumu NSA'nın eski sistem analisti Edward Snowden'ın bir yıl önce sızdırdığı gizli belgeler de Amerikan istihbaratının Başbakan Merkel'in cep telefonunu dinlediği, ABD'nin Büyükelçilik binasından da Alman hükümet binalarının ve çevresinin dinlendiği ortaya çıkmıştı.

HABERE YORUM KAT
Haberlerde yapılan yorumlarda Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler