Bir Ülkeyle daha vize kaldırılıyor

İlk aşamada bir ay süre ile vizesiz girişi imkanı olacak. Anlaşmaya göre , önümüzdeki dönemde sürenin uzatılması için çalışmalara başlandı.Rusya kaynaklarından edinilen bilgiye göre, iki ülke Dışişleri Bakanlıkları arasında tarafından vizelerin kaldırılma

Dünya 07.05.2010, 13:30
Bir Ülkeyle daha vize kaldırılıyor

İlk aşamada bir ay süre ile vizesiz girişi imkanı olacak. Anlaşmaya göre , önümüzdeki dönemde sürenin uzatılması için çalışmalara başlandı.

Rusya kaynaklarından edinilen bilgiye göre, iki ülke Dışişleri Bakanlıkları arasında tarafından vizelerin kaldırılması konusunda mutabakat sağlandı. Rusya Başbakan Yardımcısı İgor Seçin ve Enerji Bakanı Taner Yıldız'ın eş başkanlıklarında Ankara'da gerçekleşen 10. KEK toplantısında vizelerin kaldırılması ile ilgili çalışmalar tamamlandı. Medvedev'in 11-12 Mayıs'ta Türkiye'ye yapacağı ziyaret sırasında vizelerin kaldırılması ile ilgili anlaşma imzalanacak.

Türkiye'nin bir numaralı ticari partneri olan Rusya ile ticari ekonomik  ve siyasi alanda ilişkiler hızla gelişiyor. Türkiye'nin ilk nükleer santralini inşa etmeye hazırlanan Moskova ile hükümetler arası anlaşma imzalanmıştı. Projenin uygulama aşamasına geçilmesi için çalışmalar sürüyor. Mersin-Akkuyu nükleer santralinden elektrik alım garantisi verecek Türkiye, fiyatın aşağı çekilmesini için pazarlıklarını sürdürüyor.


Medevedev'in Türkiye temaslarında bir dizi anlaşmanın parafe edilmesi bekleniyor. Hava ulaşımı, Samsun ve Kavkaz Limanları arasında tren feribotları seferlerinin yapılması ve iki ülkede kültür merkezlerinin açılmasıyla ilgili anlaşmaların imzalanması da planlanıyor.

Medvedev'in Türkiye temasları Rusya ve Türkiye İçişleri Bakanlıkları arasında güvenlik konulu bir anlaşmanın da parafe edilmesi bekleniyor.
 Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@