Belçika’da seçmenler sandık başında

250 binin üzerinde Türk vatandaşının yaşadığı Belçika’da Anayasa Değişikliği Halkoylamasına yönelik oy kullanma işlemleri yerel saat ile 09.00’da başladı.

Dünya 27.03.2017, 12:57
Belçika’da seçmenler sandık başında

Yaklaşık 126 bin seçmenin başkent Brüksel ve Anvers kenti yer alan başkonsolosluklarda oylarını kullanabilecekleri referandum sürecinde vatandaşların çok kolay oylarını kullanabilmesi büyük bir yenilik getirildi. Oy kullanma saatleri artırılarak, bu yeni dönemde oy kullanma işlemleri yaklaşık 12 saate çıkarıldı. Yerel saatle sabah 09.00’dan 21.00’e kadar kesintisiz bir şekilde ve 14 gün boyunca sürecek.

Türkiye Cumhuriyeti Brüksel Başkonsolosu Dilşad Kırbaşlı Karaoğlu, “Brüksel Başkonsolosluğumuzda Anayasa Referandumu Halk Oylaması bu sabah saat 09.00 itibariyle başladı. Dört sandığımızda hafta içi hizmet vereceğiz. Hafta sonu da altı sandıkla hizmet vereceğiz. On gün boyunca vatandaşlarımız oylarını kullanabilecekler. Sabah 09.00’dan 21.00’e kadar, kesintisiz on iki saat boyunca. Tüm vatandaşlarımızı mümkün olduğu kadar erken saatlerde ve günlerde oy kullanmaya davet ediyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine yönelik halk oylaması için Avrupa’da Almanya, Avusturya, Belçika, Fransa, İsviçre ve Danimarka’da Türk vatandaşları bugünden itibaren 9 Nisan’a kadar sandığa gidebilecekler.

Türk vatandaşları oyların vatan için, şehitler için oy kullandıklarını ifade etti.


Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@