Başbakan istifa etti

Japonya'da son 4 yılda istifa eden 4. başbakan olan 63 yaşındaki Hatoyama, düzenlediği basın toplantısında, geçen yılki seçimlerden sonra politikaları Japon halkının ana karakterler olacağı biçimde değiştirmeye çalıştığını, ancak çabalarının hedefine ulaş

Dünya 02.06.2010, 08:02
Başbakan istifa etti

Japonya'da son 4 yılda istifa eden 4. başbakan olan 63 yaşındaki Hatoyama, düzenlediği basın toplantısında, geçen yılki seçimlerden sonra politikaları Japon halkının ana karakterler olacağı biçimde değiştirmeye çalıştığını, ancak çabalarının hedefine ulaşamadığını, bunun da büyük ölçüde kendi başarısızlığını olduğunu kabul etti.

Hatoyama, istifasının iki nedeni bulunduğunu belirterek, bunlardan ilkinin, kabine üyelerinden birinin görevden alınmasına neden olan Futenma üssü meselesi, diğerinin de siyasi finansman skandalı olduğunu bildirdi.

Japonya Başbakanı Yukio Hatoyama'nın partisi içinde temmuz ayındaki parlamentonun üst kanadının seçimlerinden önce istifa etmesi yönünde baskıların arttığı biliniyordu.

Seçim kampanyası sırasında ABD ile ''daha denk'' bir ilişki yürütme ve 47 bin Amerikan askerinin görev yaptığı Futenma üssünü Okinava'dan kaldırma sözlerini yerine getirmemesi Hatoyama'nın popüleritesini sarsmıştı.Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (1)
ölürümts 11 yıl önce
orada çok ateşli bir meclis olmasına rağmen,adamlar etik kurallara çok önem veriyor.halka yalan,dolan olunca istifa ediyorlar.yanlış hatırlamıyorsam son 6 yılda istifa eden 4. başbakan oldu.yaptıkları yanlışı farkedip istifa ediyorlar ve bu japonya teknolojik alanda dünyayı yönetiyor.bizim siyasetçilerimizin örnek alması gereken bir anlayış.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@