Barzani'den MİT'e Suçlama

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi lideri Mesut Barzani'ye bağlı medya kuruluşları, Milli İstihbarat Teşkilatı'nın (MİT) Kerkük referandumunu ertelemek için Irak Türkmen Cephesi'ne (ITC) 1 milyon dolar kaynak aktardığını iddia etti.Kuzey Irak'ta MİT'e yönelik ka

Dünya 24.08.2007, 08:03
Barzani'den MİT'e Suçlama

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi lideri Mesut Barzani'ye bağlı medya kuruluşları, Milli İstihbarat Teşkilatı'nın (MİT) Kerkük referandumunu ertelemek için Irak Türkmen Cephesi'ne (ITC) 1 milyon dolar kaynak aktardığını iddia etti.

Kuzey Irak'ta MİT'e yönelik karalama kampanyası başlatan Kürt liderlere bağlı yayın kuruluşları, birbirinden farklı iddialar orta koyuyor.

Kürt lider Mesut Barzaniye'ye bağlı Peyamner haber ajansı, MİT'in Kerkük referandumunu engellemek amacıyla ITC'ye 1 milyon dolar bütçe ayıldığını iddia etti. Haberde ayrıca, kısa bir süre öncesine kadar ITC'nin Türk ordusunun elinde olduğu, ancak özellikle Irak seçimlerinden sonra alınan ağır yenilgi ve dağılmanın ardında cephenin kontrolü MİT'e geçtiği iddia edildi. Haberde MİT'in Ağustos ayından itibaren Irak Türkmen Cephesi'ne ayırdığı 500 bin dolarlık bütçeyi 1 milyon dolara çıkardığı iddiasına da yer verildi.


Yine Kürt medyası, Kerkük'te peşmergeler tarafında yakalandığı iddia edilen bir MİT ajanının sözde itiraflarına yer verdi. Haberde, "İstanbul'da eğitim alan MİT ajanı, 10 gün önce Kerkük'te peşmergeler tarafından gözaltına alındı. Üzerinde Kanada pasaportu ile yakalanan Muhammed Sait Ali isimli kişi, Celal Talabani'ye suikast yapmak için MİT tarafından görevlendirdiğini ayrıca yakalandığı iddia edilen MİT görevlisinin Türkmen Cephesi kimliği ile faaliyet yürüttüğünü söyledi" ifadeleri kullanıldı.

Kürt lider Barzani kontrolündeki yayın kuruluşlarının, son dönemde MİT ile ilgili haberlere ağırlık verdiği gözleniyor


Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@