banner491

Azerbaycan sandık başında

Azerbaycan, genel seçimler için sandık başına gidiyor. Yerel saatle 08:00'de oy verme işlemi başladı. Merkezi Seçim Komisyonu başkanı Mezahir Penahov düzenlediği basın toplantısı ile seçimlerin başladığını duyurdu.Oy verme süreci yerel saatle 19.00'da tam

Azerbaycan sandık başında

Azerbaycan, genel seçimler için sandık başına gidiyor. Yerel saatle 08:00'de oy verme işlemi başladı. Merkezi Seçim Komisyonu başkanı Mezahir Penahov düzenlediği basın toplantısı ile seçimlerin başladığını duyurdu.

Oy verme süreci yerel saatle 19.00'da tamamlanacak. İlk seçim sonuçlarının ise yerel saatle 22.00'de MSK'nın internet sitesi üzerinden açıklanması bekleniyor. MSK Başkanı Penahov, gecenin geç saatine de denk gelse ilk sonuçları açıklayacaklarını bildirdi.

Seçimlerde, 690 milletvekili adayı Azerbaycan Milli Meclisi'nde bulunan 125 sandalye için yarışıyor. Adaylardan 94'ü kadın.

Ülke genelinde, 1026 yabancı, 47 bine yakın ise yerli gözlemcinin seçimleri takip ediyor. Bunlar arasında, Avrupa Güvenlik İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Parlamenter Asamblesi, Avrupa Birliği Parlamenter Meclisi, Avrupa Birliği, Avrupa Parlamentosu, Bağımsız Devletler Topluluğu, Avrupa Seçimleri İzleme Akademisi, Türk Dili Konuşan Ülkelerin Parlamento Asamblesi (TÜRKPA) gibi Uluslararası teşkilatların yanı sıra Azerbaycan'da Büyükelçilikleri olan ABD, İngiltere, Kazakistan, Norveç, Bulgaristan, Polonya, Japonya ve Belçika'nın temsilcileri de yer alıyor.

Seçimleri takip edecek TÜRKPA heyetinde, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Haluk İpek, AK Parti Konya Milletvekili ve Türkiye- Azerbaycan Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Mustafa Kabakçı ve AK Parti Denizli Milletvekili Mehmet Yüksel yer alıyor.

Azerbaycan meclisinde 125 sandalye bulunuyor. Mecliste iktidar partisinin 56, muhalefet partilerinin 19 ve bağımsızların 40 sandalyesi var

 


Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner441

banner495