Ayakkabı fırlatan gazeteciye ödül

Dernek tarafından gazetecilere dağıtılan yazılı açıklamada, ''Vaatasimu Derneği genel sekreterinin talimatıyla Iraklı gazeteci Muntazar El Zeydi'ye cesaret nişanı verilmesi kararlaştırılmıştır'' denildi.Açıklamada, ''Gazeteci, açıkça 'insan haklarını ihla

Dünya 16.12.2008, 09:16
Ayakkabı fırlatan gazeteciye ödül

Dernek tarafından gazetecilere dağıtılan yazılı açıklamada, ''Vaatasimu Derneği genel sekreterinin talimatıyla Iraklı gazeteci Muntazar El Zeydi'ye cesaret nişanı verilmesi kararlaştırılmıştır'' denildi.

Açıklamada, ''Gazeteci, açıkça 'insan haklarını ihlale hayır' dedi ve bunu ABD Başkanı George Bush'un suratına ayakkabılarını fırlatarak dile getirdi'' ifadesi yer aldı.

El Bağdadiye kanalının, Kahire'deki merkezinin yöneticisi: El Zeydi'nin hayatı için endişe ediyorum

George W. Bush'a ayakkabı fırlatan gazeteci Muntazar El Zeydi'nin çalıştığı El Bağdadiye kanalının, Kahire'deki merkezinin yöneticisi Abdülhamit El Seyih NTVMSNBC'ye konuştu. El Seyih, muhabirinin hayatı ile ilgili endişe duyduğunu söyledi.

Bağdat'ta gerçekleşen bir basın toplantısında, ABD Başkanı George W. Bush'a ayakkabılarını fırlatan 29 yaşındaki gazeteci Muntazar El Zeydi, dünya gündemine oturdu. Olayın ardından hemen Irak Başbakanı Nuri El Maliki'nin korumaları tarafından gözaltına alınan genç gazetecinin sorgusu, hala devam ediyor. El Zeydi'nin çalıştığı El Bağdadiye televizyonunun Kahire'deki merkezinin yöneticisi Abdülhamit El Seyih ise muhabirinin hayatı için endişe ettiğini söyledi. NTVMSNBC'ye konuşan El Seyih, bu olayın ABD ve Irak hükümeti için önemli bir sınav olduğunu belirtiyor. 

Bağdat Üniversitesi iletişim bölümü mezunu olan ve yaklaşık üç yıldır El Bağdadiye televizyonu için çalışan 29 yaşındaki Muntazar El Zeydi'nin durumu ile ilgili detaylı bilgiye ulaşamadıklarını söyleyen El Seyih, “Maalesef biz de olayı sadece diğer gazetecilerin ve medya organlarının duyurduğu kadarı ile biliyoruz. Onunla iletişim kuramıyoruz” diyor.

El Seyih Irak hükümetinin bu konuyla ilgili tepkisini beklediklerini söylerken, “Şu anda muhabirimiz gözaltında ve onu sorgulamaya devam ediyorlar. 'Alkol içmiş mi, uyuşturucu kullanıyor muymuş' ona bakıyorlarmış. Yani aslında bu siyasi bir sorgulamadır tabii, böyle işlerle bir ilgisi yok. Ancak bu olay ABD ve Irak hükümeti için büyük bir sınavdır. Hep özgürlükten, demokrasiden, insan haklarından bahsediyorlar. Şimdi işte bunları sınama zamanı” diye konuştu.

Şimdiye kadar Iraklı hiçbir yetkilinin kendileri ile irtibata geçmediğini belirten El Seyih, sadece bazı insan hakları örgütleri ve medya organları tarafından arandıklarını söyledi.

ŞU AN SADECE ONUN SERBEST BIRAKILMASINI İSTİYORUM

Kanalın şimdilik El Zeydi'yi savunmak için avukat tutmadığını belirten El Seyih, “Ancak 100'e yakın Iraklı ve Arap avukatın Muntazar'ı savunmak için gönüllü olduğunu biliyoruz. Bu avukatlar muhakkak Muntazar'a destek olacaklardır. Ama şu ana kadar avukatlardan da bize gelen bir haber yok” dedi.

El Zeydi'nin Bush'a ayakkabılarını fırlatmak gibi bir planı olduğunu bilmediklerini söyleyen El Seyih, böyle bir şeyi beklemediklerini de ifade ediyor ve muhabirinin bu hareketini destekleyip desteklemediği yönündeki soruya cevap vermeyi reddediyor: “Bu konuyla ilgili daha detaylı bilgi veremem ve bu soruya da şimdi cevap vermek istemiyorum. Şu an sadece Muntazar'ın serbest bırakılmasını istiyorum ve dediğim gibi bunun Irak hükümeti ve ABD için büyük bir sınav olduğunu düşünüyorum.”

El Bağdadiye televizyonu Irak'taki ABD işgaline karşı olduğu için, yayınını Mısır'ın başkenti Kahire'deki merkezinden gerçekleştiriyor.Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (1)
yomra_yeniceli 13 yıl önce
başkan buş a ayakkabı fırlatan gazeteci arkadaşı tebrik ediyorum keşke kafasına isabet ettirebilseydi alçak adamın ama olmadı başkan buş büyük lider olduğunu gösterdi gelen tehlikeyi kedi gibi yana sıçrayarak savuşturdu bu aslında bir mesaj olmuştur tüm dünyaya siz ne derseniz deyin ister ayakkabı fırlatın ister yumurta atın ben sıyrılırım bu tehlikelerden ve bencede güzel mesaj oldu benim sözüm dün amerikan askerlerini alkışla karşılayıp bugün bu askerlerin komutanına ayakkabı atmakla kahramanlık olmaz iç isyan çıkartıp saddamı devirseydiniz b undan daha iyi olurdu ülkede bu kadar masumun kanı akmazdı kadınların ırzı namusu ayaklar altında olmazdı iş işten geçtikten sonra ayakkabı değil domates atsan ne olacakki .. yazık oldu ırakta bir nesil heba olmuştur gelecek olan nesil zaten büyük oranda amerikancı olacaktır malum.çok yazık ıraklı kardeşlerim çok yazık bir nene hatun bir sütçü imam bir hasan tahsin kadar olamadınız işte bu saydığım değerleri yetiştire bilseydiniz yıkılmaz işgale uğramazdınız bir kez daha ceddimle gurur duyuyorum ne mutlu türküm diyene..

Gelişmelerden Haberdar Olun

@