Avrupa'da büyük panik

Yatırımcılar panik halinde hisse satarken Avrupa borsalarındaki düşüşler yüzde 10'u aştı... Dün ABD borsalarındaki düşüş ve bugün Asya'da yaşanan tarihi çöküşün ardından Avrupa'da da benzer bir seyir etkili oluyor. Hükümetlerin aldığı önlemlerin piyasada

Dünya 10.10.2008, 11:50
Avrupa'da büyük panik
Yatırımcılar panik halinde hisse satarken Avrupa borsalarındaki düşüşler yüzde 10'u aştı...

Dün ABD borsalarındaki düşüş ve bugün Asya'da yaşanan tarihi çöküşün ardından Avrupa'da da benzer bir seyir etkili oluyor. Hükümetlerin aldığı önlemlerin piyasada yeterli olmayacağı yönündeki endişeler ve korkularla yatırımcıların satışa geçtiği izlenirken, İngiltere ve Almanya borsaları açılışta yüzde 10'un üzerinde değer yitirdi.

Açılışın ardından borsalar hafif bir dengelenme çabası içerisine girerken saat 10.45 itibariyle Almanya'da Dax yüzde 8.2, İngiltere'de FTSE 100 yüzde 6.65, Fransa'da da CAC 40 yüzde 7.72 değer yitirdi.

İMKB DE DÜŞÜYOR

Dün seans sonuna doğru artan satış baskısına karşın günü az da olsa yükselişle tamamlamayı başaran borsada bugün açılış beklendiği gibi sert bir düşüşle oldu. Endeks güne yüzde 8.9 düşüşle başlarken 28 bin 379 puana kadar geriledi. Borsa ilk bir saatin ardından kayıplarını yüzde 6 seviyesinde dengelemeye çalışıyor. Endeks 29 binin hemen üzerinde tutunma gayreti içerisinde.

Uzmanlar, 30 bin puanda borsanın desteği bulunduğunu ancak endeksin hızla bu seviyenin altına geldiğini belirtiyor. Teknik olarak bakıldığında endekste desteğin 29 bin 700 ve 28 bin 200'de bulunduğunu anlatan uzmanlar, direnç seviyeleri olarak ise 31 bin 400 ve 32 bin 500'ü işaret ediyor.

Borsada gün boyunca yurtdışı gelişmelerin takip edileceğini belirten uzmanlar, özellikle Avrupa borsalarındaki hareketler ve ABD'den gelecek haberlerin içeride de yönü belirleyeceğini düşünüyor.


Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@