Almanya'dan flaş açıklama: "İdam cezasının uygulandığı..."

Almanya Dışişleri sözcüsü Schaefer, Türkiye ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Almanya'dan flaş açıklama: "İdam cezasının uygulandığı..."

Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Martin Schaefer,  Türkiye'yi, Batı'nın özgürlüğünün korunması konusunda çok önemli bir NATO  müttefiki olarak gördüklerini ve NATO'dan "dışlamak" gibi bir düşüncenin mümkün  olamayacağını söyledi.


Schaefer, başkent Berlin'de düzenlenen basın toplantısında, bir  gazetecinin, "Türkiye'de insan hakları ihlalleri bulunduğu ve NATO'nun gelecekte Türkiye'nin üyeliğini sorgulayıp sorgulamayacağı" şeklindeki sorusu üzerine, Türkiye'nin, Avrupa'nın güvenlik ve savunma politikası açısında çok önemli yeri  olduğunu kaydetti.

Schaefer, "Alman hükümetinin, bizimle kuşaklardan bu yana Batı'nın  özgürlüğü için mücadele eden Türkiye gibi önemli bir partneri NATO'dan dışlamak  gibi en ufak bir düşüncesi ve planı olmadığı konusunda kesin olarak güvence  verebilirim." dedi.

Türkiye ile bazı konularda görüş ayrılıkları bulunduğunu ifade eden  Schaefer, "Tüm bunlar, Türkiye'nin üyeliğinin ve savunma ittifakının sorgulanması  için bir neden olamaz." diye konuştu. 

Sorunları gidermenin en doğru yolunu görüşmeler yapmak şeklinde  nitelendiren Schaefer, Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel'in yarın Londra'da düzenlenecek Somali Konferansı çerçevesinde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile  bir araya gelmesini ümit ettiğini söyledi. 

Bir gazetecinin, Türkiye'nin idam cezasını yeniden uygulamak istediği şeklindeki ifadesi üzerine de Schaefer, idam cezasının uygulandığı NATO'ya üye olan başka bir ülkenin daha bulunduğunu hatırlattı.

Basın toplantısına katılan Alman Hükümet Sözcü Yardımcısı Georg  Streiter de Türkiye ile olduğu gibi birçok farklı ülkeyle görüş ayrılıkları yaşayabileceklerine dikkati çekerek, Türkiye'nin, hem NATO üyeliği ve ekonomik  işbirliği konularında hem de Almanya'da yaşayan milyonlarca Türk asıllı insandan  dolayı kendileri için çok önemli bir ortak olduğunu bildirdi.

HABERE YORUM KAT
Trabzon Haber ve tüm kategorilerimizde yer alan haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler