Almanya'da ilk kez bir Türk lider

Alman Yeşiller Partisi, hafta sonunda yaptığı kongrede parti eş başkanını seçti.. Türk kökenli Alman Avrupa Parlamentosu Üyesi Cem Özdemir, eş başkanlığına tek aday olarak girdiği seçimi kazandı. Yeşiller'in mevcut eş başkanı Claudia Roth da, Özdemir'i de

Dünya 15.11.2008, 20:31
Almanya'da ilk kez bir Türk lider

Alman Yeşiller Partisi, hafta sonunda yaptığı kongrede parti eş başkanını seçti.. Türk kökenli Alman Avrupa Parlamentosu Üyesi Cem Özdemir, eş başkanlığına tek aday olarak girdiği seçimi kazandı. Yeşiller'in mevcut eş başkanı Claudia Roth da, Özdemir'i destekledi. Böylelikle Özdemir, Almanya'da bir ilke imza attı.

Alman yayın kurumu Deutsche Welle'ye göre, Yeşiller, 2009 Meclis Seçimleri'ne on ay kala yeni yönetim kadrosunu belirliyor. Geleneksel olarak eş başkanlık sistemi geçerli olduğu partide mevcut eş başkan Claudia Roth adaylığını yeniden koyduğu için seçim ikinci eş başkan için yapılıyor. Cem Özdemir, rakibi Volker Ratzmann'ın adaylıktan çekilmesi üzerine hafta sonundaki seçime tek aday olarak girmişti.

1994 yılındaki seçimlerin ardından Almanya'nın ilk Türk kökenli milletvekili olma unvanını kazanan Özdemir, 2002 yılında iş seyahatlerinden biriktirdiği uçuş millerini özel seyahatlerinde kullandığı için istifa etmek zorunda kalmıştı.

Alman Birlik 90/Yeşiller Partisinin eş başkanı seçilen Cem Özdemir, partisinin iyi fikirleri topluma iletme konusunda geçmişte bazı zorluklar çektiğini, ancak bu fikirlere Almanya'da ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Özdemir, Erfurt kentindeki Yeşiller Partisi kurultayında oylamadan önce kendini tanıtmak amacıyla yaptığı konuşmada, "İyi fikirlerimizi iletmekte geçmişte zorluklar çektik, halbuki gelecek için bizim fikirlerimize ihtiyaç var" dedi.

Yeşiller Partisinin Sosyal Demokrat Partiyle (SPD) birlikte daha önce 7 yıl boyunca başarılı bir politika yaptığını belirten Özdemir, nükleer enerjiden kademeli olarak vazgeçilmesi, vatandaşlık yasasının modernleştirilmesi ve eşcinsel evliliği konusunda yenilikler yaptıklarını, partisinin sağlanan bu başarılardan dolayı gurur duyması gerektiğini söyledi.

Guantanamo üssünde masum olduğu halde yıllarca tutulan Murat Kurnaz ile ilgili konunun aydınlatılması için Avrupa Parlamentosunda yoğun çaba harcadığını da ifade eden Özdemir, Kurnaz'a bu üste bulunan masum insanların kurtarılması sözünü verdiğini, bunu başarmak için de partisiyle birlikte mücadele etmek istediğini kaydetti.

Özdemir, Almanya'daki öğrenci harçlarının da kaldırılmasını istediklerini hatırlatarak, çevreyi korumak yerine otomobil lobisini desteklediği gerekçesiyle SPD'li Çevre Bakanı Sigmar Gabriel'i de eleştirerek, kendi partisinde çevre ve doğanın korunması konusunda çok bilgili insanlar bulunduğunu belirtti.

Sol Partiyi de, "ABD'yi suçladığı, ancak Küba ya da Rusya'da insan hakları ihlalleri söz konusu olduğunda sesin çıkartmadığı" gerekçesiyle eleştiren Özdemir, nükleer atık nakliyatının durdurulması ve nükleer enerjiden vazgeçilmesi için mücadelelerini sürdüreceklerini söyledi.

Eğitim alanındaki eksikliklerin de giderilmesi gerektiğini, mevcut durumda sosyal açıdan zayıf ailelerin çocuklarının iyi eğitim alamadığını belirten Özdemir, "Nereden gelirlerse gelsinler, bizim için herkes önemli" diye konuştu.

Delegelerin bazı sorularını da yanıtlayan Özdemir, medyayı çok sevdiği konusundaki haberlerle ilgili bir soru üzerine, medyayla ilgilenmenin parti başkanlığı görevi için kötü bir şey olmadığını söyledi.

Partinin diğer eş başkanı olan Claudia Roth da, oylamadan önce yaptığı konuşmada, nükleer atık nakliyatına karşı mücadele etmeyi sürdüreceklerini belirterek, "Nükleer santrallerin kapatılması süresini uzatmak isteyenler, ülkedeki sosyal barışı tehdit ettiklerini bilmeli" dedi.

Tüm başarılarına rağmen henüz yapacak çok işleri olduğunu, Almanya'da sosyal adalet açısından eksiklikler bulunduğunu ifade eden Roth, ayrıca Irak'ta insan onurunun ayaklar altına alındığını, bu nedenle Iraklı mültecilere yardım edilmesi gerektiğini kaydetti.

Göçmenlerin Alman toplumuna uyumunun sağlanması gerektiğine de işaret eden Roth, göçmenlerin topluma katılımları için eşit haklar verilmesi ve vatandaşlık yasasının modernleştirilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (1)
vedabusesi 13 yıl önce
yillardir berlin de yasiyorum ama hala bu secilenlerin faydasini görmedik bize yaran adamlardan basa asla getirmezler secmezler bunlar dünyadaki

en milliyetci insanlardir eger türkiye aleyhinde bir calisma karalama yapilacaksa bunu icimizdeki bazilarini kullanarak yapiyorlar saten anlayan anlamisdir

Gelişmelerden Haberdar Olun

@