Afganistan Operasyon Yaptı

Eyalet Emniyet Müdürü Muhammed Hüseyin Andival, AFP'ye yaptığı açıklamada, güneydeki Helmand eyaletinde insanların Taliban tarafından suçlanan 2 kişinin halk önünde idam edilmesini seyretmek için toplandığı sırada koalisyon güçlerinin bombardıman düzenled

Afganistan Operasyon Yaptı

Eyalet Emniyet Müdürü Muhammed Hüseyin Andival, AFP'ye yaptığı açıklamada, güneydeki Helmand eyaletinde insanların Taliban tarafından suçlanan 2 kişinin halk önünde idam edilmesini seyretmek için toplandığı sırada koalisyon güçlerinin bombardıman düzenlediğini ve 20 kadar sivilin yaralandığını, ölenlerin de olabileceğini aktardı.

Andival, yaralı sayısının daha fazla olmasından endişe duyduklarını belirtirken, ABDullah Can adındaki bir Afgan ise bombardımanda ölen ve yaralananların sayısının 100 kadar olduğunu ileri sürdü.

Amerikan komutasındaki koalisyondan yapılan açıklamada ise Helmand'ın kuzeyindeki Kale Şah köyü yakınlarına bir nokta operasyonu düzenlendiğini ve operasyona "bölgede masum Afganların olmadığından emin olduktan sonra başlandığı" belirtildi.

Açıklamada, operasyonun 2 Taliban komutanını hedef aldığı ve şu anda söz konusu 2 kişinin ölüp ölmediğini bilinmediği de kaydedildi.

ÇOK BÜYÜK CAN KAYBI OLDUĞU HABERLERİ

Öte yandan, bölge halkının, Laşkar Gah'ın kuzeyinde yer alan Bagran'ın uzak bölgesinde dün düzenlenen hava saldırılarında çok büyük sayıda can kaybı olduğu açıklamaları bulunuyor.

Bölge halkı, gazetecilere ve yerel yetkililere, dünkü bombardımanda 200-300 sivilin öldüğünü ya da yaralandığını kaydetti.

Helmand emniyet müdürü Andival, Reuters'e açıklamasında da “ağır bombardımanlar olduğunu doğrulayabilirim. Büyük kayıplar olduğunu biz de duyduk ve araştırmak için bölgeye bir heyet gönderdim” dedi.

Bu arada, bölge milletvekillerinden Muhammed Enver de dünkü bombardımanlarda büyük sivil kayıplar olduğu haberleri aldığını açıkladı.

Büyük can kayıplarıyla ilgili açıklamaların doğrulanması durumunda bu Taliban'ın 2001 yılında devrilmesinden bu yana NATO komutasındaki güçlerin (ISAF) ya da ayrı operasyonlar düzenleyen ABD'nin kuvvetlerinin yol açtığı en büyük sivil kayıplar olacak.

Hükümet ve yardım görevlilerinin verilerine göre, Afganistan'da yıl başından bu yana yabancı güçlerin düzenlediği operasyonlarda 350'den fazla sivil öldü

HABERE YORUM KAT
Haberlerde yapılan yorumlarda Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler