7m

uzungöl yayla otel

ABD'den Ukrayna'ya dev yardım

ABD Hazine Bakanı Jack Lew, Ukrayna Maliye Bakanı Aleksandr Şlapak ile Ukrayna’ya sağlanacak 1 milyar dolarlık kredinin anlaşmasını imzaladı.Kredi anlaşmasının imza töreni ABD Hazine Bakanlığı’nda gerçekleştirildi. İmzaların atılması öncesinde konuşan ABD

Dünya 14.04.2014, 20:41
ABD'den Ukrayna'ya dev yardım

ABD Hazine Bakanı Jack Lew, Ukrayna Maliye Bakanı Aleksandr Şlapak ile Ukrayna’ya sağlanacak 1 milyar dolarlık kredinin anlaşmasını imzaladı.

Kredi anlaşmasının imza töreni ABD Hazine Bakanlığı’nda gerçekleştirildi. İmzaların atılması öncesinde konuşan ABD Hazine Bakanı Lew, anlaşmanın, ABD’nin Ukrayna’ya olan bağlılığını göstermekte olduğunu dile getirdi. Lew, ABD’nin, Ukrayna’nın refaha kavuştuğunu görmeyi istediğini ve uzun süredir istedikleri şeylerin gerçekleştirilmesi yolunda ilerlerken Ukrayna halkının yanında olacağını belirtti.


Anlaşmanın, hem ABD Başkanı Barack Obama hem de ABD Kongresi’nin her iki kanadı tarafından onaylandığını dile getiren Lew, “Bu anlaşma, ABD’nin Ukrayna’nın istikrara kavuşması ve demokrasisini ileri götürmesine verdiği desteğe olan bağlılığı göstermektedir. Ukrayna hükümeti, bu anlaşma sayesinde uluslararası sermaye piyasalarından düşük maliyetli finansmana erişilmesi adımlarını atabilecek ve Ukrayna’nın ekonomik geçişinin kolaylaştırılmasına yardımcı olabilecektir” diye konuştu.

Ukrayna ile ABD arasında imzalanan anlaşma, Uluslararası Para Fonu (IMF) tarafından kriz içindeki ülkeye sağlanan multi-milyar dolarlık mali yardım ve reform programını tamamlamış olacak.


Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@