ABD'de bir kişi daha öldürüldü

ABD genelinde siyahi Amerikalıların ölümüne neden olan polislerin yargılanmasına gerek görülmemesiyle ilgili jüri kararlarına tepkiler devam ederken, bir başka siyahi Amerikalı daha bir polis tarafından vurularak öldürüldü. St. Louis'in Ferguson ve New Yo

Dünya 05.12.2014, 22:22
ABD'de bir kişi daha öldürüldü
ABD genelinde siyahi Amerikalıların ölümüne neden olan polislerin yargılanmasına gerek görülmemesiyle ilgili jüri kararlarına tepkiler devam ederken, bir başka siyahi Amerikalı daha bir polis tarafından vurularak öldürüldü.
 
St. Louis'in Ferguson ve New York'un Staten Island bölgesindeki siyahi Amerikalıların ölümüne neden olan polislerin neden olduğu olayı soruşturan bilirkişi komisyonu tarafından, polislere takipsizlik kararının, ABD genelinde düzenlenen protesto eylemleriyle ulusal öfkeye dönüştüğü günlerde, bir siyahi, Amerikalı daha beyaz bir polisin ateş etmesi sonucunda hayatını kaybetti.
 
ÇOCUKLARINA YEMEK GÖTÜRÜYORDU
 
Arizona'nın Phoenix kentinde, 34 yaşındaki Rumain Brisbon adlı siyahi Amerikalının, 2 ve 9 yaşlarındaki çocuklarına yemek götürdüğü sırada beyaz bir polis tarafından vurularak öldürüldüğü ve Brisbon'un silahsız olduğu belirtildi.
 
YÜKSEK SESLE MÜZİK DİNLİYORDU
 
Bölge polis sözcüsü Trent Crump'un yerel medyaya yaptığı açıklamada, olayın, Brisbon'un kullandığı büyük spor aracına yaklaşan bir polisin yüksek sesli müzik dinlediği gerekçesiyle Brisbon'un aracını durduğu sırada meydana geldiği kaydedildi.
 
Kimliği açıklanmayan polisin Brisbon'dan ellerini göstermesini istediği anda, Brisbon'un elini cebine götürmesi nedeniyle polisin silahı olduğu ve kullanacağı düşüncesiyle Brisbon'a 2 el ateş ettiği ifade edildi. Araçta polisin daha sonra esrar bulduğu ileri sürülürken, Brisbon'un polisle sözlü tartıştığı iddia edildi.
 
"SİYAHİ ERKEK ÖLDÜRMEK İÇİN AÇIK SEZON!"
 
Güney Phoenix Siyahi Amerikalı Polis Danışma Kurulu üyesi Ann Hart, yerel NBC televizyonuna yaptığı açıklamada, "Polis memurlarının, gözaltı ve tutuklamaya karşı, kendilerini neden ateş etme ve öldürme zorunda hissettikleri konusunu derin bir şekilde ele almamız gerekir" ifadesini kullanırken, son aylardaki olayların "siyahi erkekleri öldürmek için açık sezon izlenimi" verildiği sözü dikkati çekti.
 
SÜREKLİ BENZER OLAYLAR OLUYOR
 
New York'un Staten Island bölgesinde 17 Temmuz'da meydana gelen olayda, 43 yaşındaki siyahi Amerikalı Garner, kaçak sigara sattığı gerekçesiyle gözaltına alınmaya çalışılmıştı. Bir grup polis memurunun yardımıyla Daniel Pantaleo adlı polis tarafından boğazı sıkılarak yere yatırılan Garner, hayatını kaybetmişti.
 
Geçen hafta da Ferguson'da 9 Ağustos'ta 18 yaşındaki siyahi genç Michael Brown'u öldüren polis Darren Wilson'a jüri tarafından takipsizlik kararı verilmesi üzerine de ülke genelinde gösteriler düzenlenmişti.


Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@