7m


7m

hyundai

ABD savaş uçağı zorla indirildi

Yarı resmi İran haber ajansı Fars Haber Ajansı'nın haberine göre İran hava sahasını ihlal eden ABD savaş uçağı bir İran havalimanına zorla indirildi. Beş ABD'li asker sorgulandı. ABD savaş uçağının hava sahasını bilinçli olarak ihlal etmediği anlaşılınca,

Dünya 07.10.2008, 17:33
ABD savaş uçağı zorla indirildi
Yarı resmi İran haber ajansı Fars Haber Ajansı'nın haberine göre İran hava sahasını ihlal eden ABD savaş uçağı bir İran havalimanına zorla indirildi. Beş ABD'li asker sorgulandı.

ABD savaş uçağının hava sahasını bilinçli olarak ihlal etmediği anlaşılınca, ABD uçağı ve askerleri bir gün sonra serbest bırakıldı. Ancak olayın ne zaman meydana geldiği hakkında herhangi bir bilgi verilmedi.

Türk hava sahasından geçti

Falcon tipi Amerikan uçağının Türk hava sahasından İran topraklarına girdiği belirtildi.

İran televizyonu: Uçağın içindekiler ABD'li

İran devlet televizyonu ise inişe zorlanan uçağın ABD'ye ait olmadığını ancak uçağın içinde ABD'liler bulunduğunu duyurdu. Uçaktaki 5 ABD generalinin ve 3 sivilin 30 saat boyunca sorgulandığı belirtildi.

15 İngiliz askeri de gözaltına almışlardı

İran 23 Mart 2007'de Körfez'de devriye gezen 15 İngiliz askerini karasularını ihlal ettiği gerekçesiyle gözaltına almıştı. İngiliz askerleri 13 gün süren uluslararası bir kriz sonrasında bırakılmıştı.

Krizin ardından İran, askerleri İngiltere'ye iade etmişti. İngiltere de Körfez'deki devriye faaliyetlerini bir süre askıya almıştı.

Yorumlar (3)
Kral_Altmışbir 14 yıl önce
İran'ın, israile, abd'ye, ab'ye ve diğer emeperyalist devletlere ve kurumlara karşı onurlu duruşunu ve mücadelesini takdir ediyorum. Keşke Türkiye'deki hükümet İran'ın bu kararlı duruşunu bir nebze olsun örnek alabilse. Ama nerde. Biz hep boynumuzu bükeriz...
birollll 14 yıl önce
seninle gurur duyuyoruz.işte kendini ezdirmeyen ve kararlı bi durusa sahp olan bir ülke ve işte kendini ıspat eden başı dik bi lider.
BORAZAN 14 yıl önce
iran hali başka evet biliyoz yapmak istediğini yapıyor o kadar .ama onlar ne dış siyasette ne iç siyasette avrupa hırıstiyan ülkelerle ilişki kuruyor biz ise tam tersi ne ymiş kardeşlik ne kardeşliği bu dünyada hırıstiyanlar bizim için biz de onlar için yaşıyoz her ikimizin amacı ne beeli hırıstiyanları ortadan kaldırmak hiç bir kırıstiyan müslam ile arkadalık edermi HADİS-İ ŞERİF TE BİLE SÖYLÜYOR PEYGAMBERİMİZ'''ONLARLA ARKADAŞLIK KURMAYIN'''dostukluk yapmak bize yakışmaz milleyçi türk genci olarak ancak onlarla şimdiki başdakiler arkadaşlık yapar....

Gelişmelerden Haberdar Olun

@